Gobelin kiállítás hetedszer
-
Bizony már hetedik éve, hogy a szorgos kezek kitartó munkájával elkészített alaposan kidolgozott kézimunkákat a Gobelin Kör tagjai bemutatják a nagyközönségnek. Szinte magától értetődő, hogy a Várszegi István vezette csoport nyilvános bemutatkozással jelentkezik minden ősszel.  Évente egyre több anyag kerül a rendezőkhöz, olykor gondot okoz a válogatás.
     Az idén is sok érdeklődő, alkotók és családtagok keresték fel az ünnepi megnyitó alkalmával az intézmény galériáját. Elsőként Szikszai Nóra zongorajátékában gyönyörködhettünk, majd Végh József igazgató szavai után Nyilas Kálmánné foltvarró mondott köszöntőt. Ő rokonszakma képviselője, foltvarró. Ráadásul a textilművészet ezen ágának avatott képviselője, hiszen e tárgyban könyve is megjelent, de többen emlékezhetnek itteni kiállítására is.
     Az üdvözlő szavak között - mint szinte minden évben - szóba került a gobelin története, az eltérő technikák, és egy könyvben talált útmutatót idézve, az is, hogyan kell gobelint készíteni. Mindössze 3 lépés: 1 Feszítsük ki keretre a kézimunka alapot. 2. Osztott hímzőfonallal, gobelin öltéssel, készítsük el a kép hímzését. 3. Az elkészült képet vigyük keretezőhöz, és a befejező műveletet bizzuk szakemberre. Az adott könyvben azonban arról egy sort sem írtak, mennyi időbe, figyelembe, munkába telik egyetlen alkotás elkészítése, mire az valóban a képkeretezőhöz kerülhet. Nem ritka, hogy egy nagyobb képen 100 órát is dolgoznia kell az alkotónak, még akkor is, ha nem kell kibontani egyetlen sort sem. Pedig olykor erre is van példa, hogy a szebb összhatás érdekében már kész részeket újra, meg újra el kell készíteni. A megnyitó beszédben hallottunk még a különféle textiltechnikákról, és a szakember további sok sikert kívánt a kör tagjainak.
     Majd a kiállítás megtekintése mellett a látogatók gratuláltak a szerzőknek, a kör vezetőjének, és figyelmes szemek vizsgálták a kézzel vart képek csodáit. A témák elég változatosak, a visszatérő klasszikus festmények alapján készített adaptációk mellett tájképek, virágcsendéletek, és más motívumok is ihletői a szines fonalakból varrókeret felett dolgozó alkotóknak.
     Végezetül álljon itt a kiállítók névsora: Bartos Jánosné, Bornemissza Sándorné, Czene Istvánné, Csurja Sándorné, Daka Istvánné, Dávid Jánosné, Hajduk Jánosné, Horváth Istvánné, Jaloveczki Boglárka, Jaloveczkiné Balla Katalin, Körmöczi Miklósné, Löfflerné Zsóka Mariann, Matusek Piroska, Neumayer Bettina, Neumayer Istvánné, Sára Lászlóné, Takács Lajosné, Varga Sándorné Kardics Ilona, Vargáné Nagy Anikó, Vitézné Tóth Edit. És mint említettük, a kört összefogó, szakmai segítséget nyújtó vezetője Várszegi István.
     Képeink a megnyitó nyüzsgő forgatagát elevenítik fel, illetve néhány munkát is lencsevégre kaptunk. persze a teljesség igénye nélkül, hiszen a közel 40 műremeket meg kell nézni. Érdemes elmenni a galériába, és eredeti valójában végigcsodálni a szorgalmas kezek munkáját. Ezt december 4-ig lehet megtenni a művelődési központ nyitvatartási idejében.
GiK 
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-