1987-től a napjainkig

Ezt az időszakot követően nagy hangsúlyt fektettek a "Rubin" átszervezési feladat végrehajtására, melynek teljesítésekor - 1987-ben - a 31. Harckocsi Ezredet átszervezték, megnevezése ezentúl 31. Harckocsi Dandár lett. A dandár 4 harckocsi zászlóaljból, 1 gépesített lövészzászlóaljból, 1 önjáró tarackos tüzérosztályból, valamint a harcbiztosítók és kiszolgálók alegységeiből állt. Ekkor érkeztek meg a régiek helyére a korszerű, T-55AM típusú harckocsik.
     1988-ban a dandár a Dorogi Szénbányák Vállalattól új csapatzászlót kapott. Ebben az évben a technikai eszközök nagyrésze új színek alá került.
     1988-89-ben a Madách úti lakótelep átadásával nagymértékben javultak a hivatásos és továbbszolgáló állomány életkörülményei. Valamint 1989-ben átadták a személyi állomány pihenését szolgáló, széles társadalmi összefogással épült bánki csapatpihenőt.
     Az 1989-es év a fordulat éve volt. Az ország belpolitikájában bekövetkezett változások természetesen a hadsereg egész életére és szervezetére hatással voltak. A hadsereg megnevezése ettől kezdve Magyar Honvédség lett. Az új védelmi és katonapolitikai elgondolásnak megfelelően a harckocsidandárt 1990. március 1-jével gépesített lövészdandárrá szervezték át.

     1991. március 15-e tiszteletére az akkori honvédelmi miniszter, dr. Für Lajos csapatzászlót adományozott a dandárnak. Az új tiszti étkezde is ebben az évben készült el. Az ezt követő időszakban a barakk-épületek építésére került sor, irodai és raktári funkciók ellátására. A rendszerváltást követő időszak fő jellemzője a nyitottság. Ennek jegyében a következő években több külföldi delegáció látogatta meg a rétsági helyőrséget. A katonai ellenőrző bizottságok is szinte váltják egymást a laktanyában. Szélesedik a társadalmi és kommunikációs kapcsolatok rendszere, a lövészdandár vezetése fokozott hangsúlyt fordít a polgári szervezetekkel való kapcsolattartásra. Rétság polgárai és a katonák öntevékeny művészeti csoportjai egyre színesebb színfoltjai mind a város, mind alakulatunk kulturális életének.
     Évente nyílik meg a laktanya Rétság város lakossága előtt, a Dandárnapon ismerkedhetnek a polgárok a katonák munkakörülményeivel,  technikai eszközeivel, barátkozhatnak a rideg fegyverekkel. 
     Hagyományos esemény a félévenként sorra kerülő, eskü előtti napon megrendezett Menetdalverseny.
     A versengés a város polgársága előtt történik: az alapkiképző zászlóaljak századai a város főutcáján masírozva éneklik indulóikat a polgári személyekből és katonákból álló zsűri előtt.


     1994-től fellendült a laktanya sportélete. A Honvéd Rétsági Sportegylet szakosztályaival, lovas, dzsúdó, szabadidős klubjaival áll a sportolni vágyók rendelkezésére.
     Az 1995-ös év a 31. Hunyadi János Gépesített Lövészdandár számára a fordulat éve. Egységünk ismételten szervezeti változás előtt áll, mely jelentősen érinti mind személyi, mind technikai állományát.

     Rétság és a dandár ma már elválaszthatatlan fogalmak. Számos itt élő embernek kínál megélhetést a laktanya, a város pedig otthont, kikapcsolódási lehetőséget nyújt a személyi állomány részére.


<<< Előző fejezet
www.retsag.hu
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-