1957-től 1967-ig

Az 1956-os szabadságharcot és forradalmat követő időszakban erősödött az ideológiai és harci kiképzés.

     1957. február 5-től a Páncélos Tiszthelyettesképző Ezred a harckocsi fegyvernem szakállományát képezte ki. Ezzel az egység alakulása befejeződött. Még ez év május 5-én a Magyar Néphadsereg 31. Önálló Harckocsi Ezred Parancsnokság Rétság elnevezés alatt a 4. Hadtest alárendeltségéből a Páncélos- és Gépjármű Csoportfőnökség alárendeltségébe került. A harckocsi ezred alapvető fegyverzetét továbbra is a T-34 típusú harckocsik alkották.

     Az ezred egy díszzászlóalja évente vett részt a felszabadulás évfordulója alkalmából rendezett díszszemléken. Az alakulat akkori parancsnokát, Varsányi Sándor alezredest a megyei, Nánási Sándor századost pedig a járási vezetésbe választották. Az alakulat 1957-68-ig magasabb egység- és ezredszintű kötelékben közös gyakorlatokon vett részt.

     1958 decemberében az ezred a Magyar Néphadsereg Páncélos- és Gépjármű Csoportfőnökség alárendeltségéből a Magyar Néphadsereg Kiképzési Csoportfőnökségének alárendeltségébe került. 1958-tól kezdődően az ezred minden évben miniszteri- és hadseregfelügyeleti szemléken került megmérettetésre. Az 1960-as év végén a népgazdasági munka eredményes végrehajtásáért 25 fő nyerte el az LEzüstkalászos gazda¬ címet. Az 1960-61-es kiképzési évben a harckocsi ezred a Kiképzési Csoportfőnökség alárendeltségéből a 11. Harckocsi Hadosztály alárendeltségébe került 31. Harckocsi Ezred elnevezés alatt. 1961. szeptember 20-ától 1962. február 28-ig terjedő időszakban páncélos tiszti átképző tanfolyam folyt az alakulatnál, melynek végeztével 216 lövész tiszt lett páncélos tisztté átminősítve.
     1962. január 20-i hatállyal egy T-34-es, valamint egy T-54-es páncélos tisztes kiképző zászlóalj kezdte meg működését. 1962-ben 65 tartalékos tisztet képeztek páncélos tisztté, és helyeztek át hivatásos állományba. Az alakulat folyamatosan jelentős társadalmi és népgazdasági munkát végzett, segítette az ország gazdasági fellendülését. 1962-ben több miniszteri szintű látogatója volt az alakulatnak.
     Még ebben az évben megérkeztek az új, T-54-es típusú harckocsik. Október 15-20-ig az ezred részt vett az "Isaszeg" gyakorlaton, mely során erőszakos átkelést hajtott végre a Dunán, aztán menetet hajtott végre a Pilis és Gerecse hegységeken keresztül, végül harcfeladatát teljesítette. 1962 végén megszűnt a tiszteskiképző zászlóalj.
     Az alakulat az 1962-től 1968-ig tartó időszakban élte egyszerű katonai hétköznapjait, a kiképzés a terveknek megfelelően folyt.

1968-tól 1986-ig

1968. július 27-én az ezred teljes személyi és technikai állományával, beleértve a zárolt eszközöket is, elvonult a "Zala"  fedőnevű, Csehszlovákiában zajló, október 31-ig tartó gyakorlatra. Az egység a feladatát jól hajtotta végre, bizonyítják ezt a korabeli feljegyzések is: "Az egység a végrehajtott menet során 27,3 km/ó ütemet ért el."
     1970-től ötévenként az ezred szereplője volt a katonai díszszemléknek. 1970-ben és 1973-ban alakulatunk részt vett a "Pajzs" gyakorlatokon.
     Az 1960-as évek végén jelentős mértékű csapat- és bázisépítkezési tervek készültek. Az építkezések 1971-ben fejeződtek be. Átadásra kerültek: sportkombinát, harckocsi lőtér, elektromos harckocsi vezetési pálya, alaki gyakorló pálya. Felújították az alábbi létesítményeket: I. típusú harckocsi lőtér, harckocsi vezetési pálya épülete (toronyépítés), vízibázis, III. típusú harckocsi lőtér, hadtáp jellegű építkezések. A felújítási és csapatépítkezési munkálatok 1972-ben is nagy erőkkel folytatódtak: befejeződött a harckocsiszervíz-állomás építése. Több épület rekonstrukciójára is sor került. Az ezred a miniszteri, felügyeleti szemléken továbbra is jól szerepelt, bizonyítva ezzel a hivatásos- és sorállomány felkészültségét, csakúgy, mint a magasabb egység- és ezredszintű gyakorlatokon.

     1972-től egyre több külföldi küldöttség érkezett. 1973-ban  Czinege Lajos vezérezredes kíséretében Grecsko marsall, a volt Szovjetunió honvédelmi minisztere látogatta meg laktanyánkat. A Magyar Néphadsereg vezérkari főnökének 1974/00046-os számú parancsában megállapították, hogy az egység megalakulási időpontja 1950. április 15-e.
     1973-ban felépült a parancsnoki állomány további képzését elősegítő tűzvezetési és harcászati kabinet. Az előző évekhez hasonlóan az ezred jelentős népgazdasági munkát végzett.
     1975. 20 április  4-én  az 20 ezred részt vett a Magyarország felszabadításának  30.  évfordulója  alkalmából 20 rendezett díszszemlén. A 31. Harckocsi Ezred 51 harckocsija képviselte az ország páncélos alakulatait az eseményen. A csapatépítkezés újabb állomásaként elkészült az elektromos harcászati gyakorlótér, ezt követte 1976-ban a tűzgyakorlópálya, felújításra került a laktanya főútvonala, korszerűsítették az I. típusú harckocsilőteret, a fegyvernemi lőtért,  és a harcászati gyakorlóteret. Megépült a törzsgyakorlópálya.

1978. február 6-10-ig az ezred részt vett a "Barátság 78" fedőnevű nemzetközi hadgyakorlaton.
Az évek során az egység vezetése a tapasztalatok felhasználásával fokozott gondot fordított a harckészültség és hadrafoghatóság  szintentartására, 20 fejlesztésére. 20 Folytatódtak a csapatépítési munkák, sok gondot fordítottak a hivatásos és sor- állomány  életkörülményeinek  javítására.  Korszerűsítették a lőszerraktárat.  1979-ben  befejeződött  a gépkocsiszervíz építése. Korszerűsítették a páncélos- és gépjárműjavító-műhelyt.
     A "Fegyverbarátság" nevű nemzetközi gyakorlaton 1980-ban egy hadműveleti csoporttal vett részt az ezred. 1981-ben, Karlovy Vary-ban egy operatív csoport képviselte az alakulatot.

    1981-ben kezdődött meg a Csapat Művelődési Otthon építése, a munkák 1982-ben fejeződtek be. Még ebben az évben került sor a 10-es számú legénységi épület és a Csapatsegélyhely felújítására. 1983-ban átadták a  Rákóczi úton az új tiszti lakóházat.
     1983-ban tovább korszerűsödött az ezred szervezete, növekedett technikai felszereltsége, csapásmérő ereje és manőverezőképessége. Emelkedett a harckészültség és a hadrafoghatóság színvonala. Javultak a személyi állomány élet- és munkakörülményei.
     A nyolcvanas évek második felétől folyamatosan újult meg a Petőfi utca 38. és 40. szám alatti lakóépület.

<<< Előző fejezet
www.retsag.hu
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-