Újabb rendkívüli - hétfőn
-
Hétfőn - augusztusban mindjárt az ünnepek után - képviselő-testületi ülésre trombitálták össze a képviselőket. Aztán hogy a rendkívüli ülés, még tartogathat újabb rendkívüliséget, arra már nem is számítottunk. Annyira bedobtak eddig minden trükköt, törvényes és törvénytelen eljárást, hogy el sem tudtam képzelni, hogy van még a tarsolyban lelemény a nyilvánosság tájékoztatásának elmaradásáról.

Most akkor lesz ülés, vagy nem lesz?
     Mi is történt? Én időben megjelentem az ülés helyéül szolgáló teremben, de nagy üresség fogadott. Csodálkoztam, hiszen a szokástól eltérően most az ülés ténye kifüggesztésre is került a város hirdetőtábláján. (Az ugyan betört, üvegdarabjai balasetveszélyesen, sőt akár életveszélyesen ágaskodnak a fém keretből, és napok óta nincs aki ezt a veszélyt elhárítsa.) No szóval közhírré volt téve, hogy aki testületi ülésen akarja sanyargatni magát, az 18 órára odamehet. No én odamentem. Üresség, semmi.
     Felmegyek az emeletre, ahol a folyosón beszélget a polgármester. (Valamilyen korábbi tanácskozásról jöhettek ki.) No de 18.05-kor, ne beszélgessen a folyosón, ha ő hívta össze az ülést! Legyen ott! Vagy legalább tűzessen ki egy cédulát, hogy az ülés máshol lenne, vagy később kezdődik. No de nem ez a legfőbb meglepő fordulat.
     Meglátván engem a polgármester, kézfogásal üdvözöl. (Régi ismerősök, sőt egykor kollégák voltunk, minden ellenkező híreszteléssel elentétben találkozásainkkor megbeszéljük az aktuális kérdéseket.) A lényeg, hogy kérdezi, miért jöttem? Mondom, hogy a testületi ülésre! Milyen testületi ülésre? Ő ezt nem úgy gondolta, hanem majd a képviselőkkel egyeztet, nem lesz testületi ülés.
     Mi vaaaan? Kérdezem csodálkozva! Hiszen magad írtad alá a meghívót, ami ki is van függesztve. Rövid tanácstalanság, "adjatok már egy meghívót...". Került! Tényleg. Ezt írta alá... Hát akkor is nem ülés lesz, de majd a végén lesz. 
     Levonultunk a terembe, jó 10 perc késéssel kezdetét is vette valami, de hogy ezt hogyan is lehet minősíteni, magam sem tudom. Különösen annak fényében, hogy 18.00-ra önkormányzati ülés lett összehíva.

Most akkor van ülés, vagy nem?
     A polgármester - feledatának megfelelően - nyitja az ülést. Egy fenét ülést! A beszélgetést. Elmondja, hogy ez még nem lesz testületi ülés, mert "nem fogunk itt 150 oldalas jegyzőkönyveket csinálni az elhangzottakról". 
     Olyan újítást vezett be, amit még nem hallott a világ. Hivatalos magánbeszélgetést tartott a bizottságok megoldatlan helyzetéről. Ugyanúgy vezetet "az ülést" mintha hivatalos lenne, megadta a szót, véleményeket fogalmazott meg, részösszefoglalókat tett, határozati javaslatokról beszél, és így tovább. Mindezt - és a kiritikai elemktől sem mentes - képviselői hozzászólásokat persze nem jegyzőkönyvezték le. Csak jó egy óra után következő szünet után nyitotta meg az ülést, ahol már csak az előbbiekben kialakított mutyi alapján feltett szavazásra került sor. Megszavazták. Nem hiszik, hogy ilyen lehet? Meghallgathatják a hanganyagot, mert a vitáról jegyzőkönyv az nem lesz. Miért a többiről olvashatják? Hát nem, ez is igaz. De az már arcpirító, ahogyan ezek a dolgok történnek. Mert persze a legfontosabb dologról volt szó végig - és már nem először! Arról, hogy jó fél éve bizottságok nélkül törvénytelenül működik a testület. Hát ez "igazán pitiáner", nem kell erről nyilvánosan tárgyalni, jegyzőkönyvet írni. Minek is?

Mit lehetett volna tenni?
      Kérem! Annak semmi akadálya nincs, hogy a polgármester bármikor bárkivel megbeszélést tartson. Ebben az ügyben is megtehette volna már fél év óta bármikor, és megjegyzem, kötelessége is lett volna megtenni. Konszenzust kialakítani az állóvíznek látszó sikertelenségek között. Nem, ő ezért nem tett sokat. Sokat? Semmit! Pedig a törvényes működéslre felügyelni és a bizottságok összetételére - elfogadható - javaslatot tenni a polgármester kötelessége. Külön megbeszélést tehát lehet, de azt nem, hogy egy testületi ülésnek hirdetett hivatalos alkalommal jegyzőkönyv nélküli mutyizás történjen. Úgy, hogy aztán azt senki ne tudja kikeresni, az elhangzottakat nyomon követni. Hát ez utóbbiban tévednek, hiszen itt meghallgatható a teljes hangfelvétele az "ülésnek".

Miről is tanácskoztak? Miért kell már sokadszorra a bizottságokról beszélni?
      Sorozatos lemondások történtek, tagságról majd elnökségről, mert a bizottságban való részvételt többen meddő időpocsékolásnak vélték - ott elmondásuk szerint - érdemi munka nem folyt. Ezt az ülések előkészítetlenség okán mindannyian tapasztaltuk is. Nyár végére már se tagsága, se elnöke nem volt a pénzügyi bizottságnak, se a Művelődési Bizottságnak. Az ügyet kár részletezni, éppen elégszer írtunk róla. (Gál Gábor helyreigazítási kérésének megfelelően szükséges rögzíteni, hogy állítása szerint ő nem mondott le a MOS Bizottság elnökségéről. Ezt ugyan se kikeresni, sem igazolni, de cáfolni sem lehet a jegyzőkönyvek elérhetetlensége miatt. Azt már én teszem hozzá, hogy a bizottság ennek ellenére működésképtelenné vált, és mégis szavaztattak tagságról és elnökségről. No erről később.)

A külső tagok mindenképpen kellenek
     A tanácskozás alapgondolat az volt - el is hangzott -, hogy a külsős tagokra, és konkrétan azokra a személyekre akik jelenleg vannak, mindenképpen szükség van a bizottságban. Elismerve, hogy a külső tagok önzetlenül, jelentős segítséget nyújtanak ebbéli tevékenységükkel, mégis azt kell mondani, aki így gondolkodik, fordítva ül a lovon. A gombhoz akarják igazítani a kabátot. Olyan bizottság kell, amiben ugyanazok a külsősök ugyanilyen számban szerepelnek. Ez eléggé elképesztő, mert más konstrukcióban persze ezen személyekkel lehet együttdolgozni. Magam sem gondolom, hogy akik ott voltak nem voltak jók e feladatra. De nem ehhez kellett volna mindent igazítani. Egyébként közülük többen el is mondták, hogy nem ragaszkodnak a megbizatáshoz.

Mi volt a javaslat?
     Teljesen eléképesztő! A jegyzőnek volt javasltata, hogy a két bizottságot vonják össze és akkor a külsős tagok jogfolytonosan működhetnek. Ez nem megvalósítható, és nem is volt rá vevő senki. Bővebbet itt nem írnék, hiszen az előzetes kommentárban a helyzet ellentmondásosságát részletesen elemeztük. Aztán ismét megmerevedtek a frontok.

Meddig érvényes egyes emberek nyiltakozata?
     Ugye ez az egész felfordulás azért volt, mert Hegedűs Ferenc képviselő lemondott a pénzügyi bizottság elnöki tisztéről. (Ez magunk között szólva bölcs belátáson alapult, hiszen jottányit sem ért hozzá) és egyben minden bizottságból kilépett.  Más kilépésekkel együtt így egyrészt nem volt működőképes egyik bizottság sem, nem volt elnöke a PÜT-nek, másrészt nem volt elég tag a külsősök számához képest.
     Gál Gábor - a polgármester felszólítására: gondolja meg és legyen elnök - ismét elmondta, hogy nem vállalja. Hegedűs is többször kijelentette ugyanezt a PÜT tekintetében, Bár Gált itt az összevont nagy bizottság elnökségére kapacitálták. Egyszóval nem vállalták. "nem nem soha" volt a tartalma a korábbi és mostani nyilatkozatnak. Ha komolyan vettük akkor ez csak azt jelenti, hogy egészen más megoldásokban kell gondolkodni. Van más megoldás, ezt is leírtuk korábbi kommentárjainkban.
      No de mi történt? Hegedűs Ferenc benyögi, hogy ha ezen múlik a város jövője - meg a külsős tagok megbízásának meghosszabbítása - akkor ő meggondolja amit máskor mondott és visszalép annyi bizottságba, amennyibe csak kell a létszám. (Azt nem mondta, hogy érdemi munkát is akar végezni. Nem arról nem beszélt csak a nevét adja, hogy benne van. Belelép. Magam mondom, hogy akkor is ha nem jár el a bizottsági ülésekre, mert azt persze lehet, csak nem etikus.) Kezdett megoldódni az létszámkérdés. Amikor a Művelődési Bizottságra került a sor - szólunk még a pénzügyről is - akkor Mezőfi felszólította Gált, hogy akkor mégis csak legyen elnök. Ezt fogja szavaztatni az ülésen. Jó van akkor lesz.
      Most már csak azt nem tudom, ha csak az operettet játszották el, akkor miért hülyítették a népet kilépésekkel, zsarolásokkal. Ja, amikor már úgy látszott, hogy nem a többi képviselővel tolnak ki, hanem a polgármesteri egzisztencia is veszélybe kerülhet, akkor ismét előjött a szolidaritás, és a korábbi nyilatkozatukat - ami elvben nem visszavonható, szépen visszavonták. És vállalták a tagságot, meg az elnökséget. Ezt sem tovább ragozni nem kívánom, de tény, hogy ezen emberek hozzáállása miatt tart ott a város ahol tart. Miattuk jutott csődbe a bizottsági munka, de azt meg hogy hol lemondanak, hol visszamondanak, már semmiképpen nem tekinthetem pozitív emberi hozzáállásnak. És abban sem vagyok biztos, hogy ha valamin felhúzzák magukat, újra kilépegetnek, majd visszalépegetnek. Van még rá több mint egy évük.

Pénzügyi bizottság
     Semmi konstruktív javaslat nem hangzott el, csak a tökölődés, hogy akkor most mi legyen. Lépjen vissza mindenki aki csak tud, mert másként nincs megoldás. Addig kapacitálták Majnik képviselőt, hogy egy fejbólintással megerősítette, hogy ezen ne múljon ő is visszalép. Bár korábban kijelentettem hogy azon körülmények között nem. Most azt remélte, hogy más vezetővel más körülmények lesznek, csak azért, de ő is megváltoztatta hozzáálását. Elnökséget azonban nem vállal.
     Már már csak egy fő és elnök hiányzott a pénzügyi bizottsághoz, amíg addig kapacitálták - meg merem kockáztatni finoman zsarolták - Jávorka képviselőt, hogy legyen az elnöke is a PÜT-nek. Végülis rábeszélték, elvállata, így aztán azonos bizottsági felállással, azonos felafatkörrel, nagyjából azonos tagsággal működik tovább a két bizottság, csak a PÜT-nek lett más elnöke. Ettől a ténytől jómagam határozottabb munkát várunk, és azt hogy a precíz felkészülést és tájékozódást igénylő munkában Jávorka szokásos felkészüléssel jobban fog tevékenykedni, mint elődje.
     És akkor nemcsak a törvényesség állítódik vissza, hanem remélhetőleg a bizottság úgy fog tevékenylkedni, amire való. Döntéselőkészítésre.

És akkor mikor volt ülés?
     Amikor szépen mindet megbeszélgettek, akkor szünet. Utána indult a "testületi ülés" a meghirdetett után jó egy órával. Szavazásra tették fel a kérdést, és megszavazták. Ez lesz a jegyzőkönyvben. A többi itt nálunk meghallgatható.

Volt még más is?
     Hát persze! Volt más napirend. A szavazás után már nem lett felfüggesztve baráti beszélgetésre, hanem ment tovább. Miért is?
     Mert a téma a Járóbeteg-ellátó Központ felügyelő bizottságának lemondása miatti helyzet megoldása. Kommentárjainkban már ezt is eléggé részleteztük, itt a tudósításban csak azt szükséges rögzíteni, hogy ez a téma nem is tartozik a testület hatáskörébe. De ezt sem a jegyző, sem a polgármester nem mondja, nem tudnák talán? vagy miért hallgattak. Dr Tóth Mária erre rákérdezett, akkor sem kaptak egyértelmű választ. Majd ösztökélve a jelenlévő Dr. Szabó Sándor ügyvéd urat - hiszen nem a polgármester kérte szakértő vélemény közlésére - aki elmondta, hogy az első alkalommal egyszemélyes Kft-ként alakult meg, amikor az alapító dolga volt a felügyelő bizottságot jelölni. De amikor eladtak 17 üzletrészt a szomszédos településeknek (tulajdonképpen ingyen, de ez itt lényegtelen) azóta a Kft taggyűlésének joga és kötelessége felügyelő bizottság megválasztása.
      Mezőfi még erölködött, hogy javasolni azért lehet ... Hát javasolni igen, ámbár ezért teljesen felesleges összehívni rendkíbüli ülést. Illene előbb tájékozódni, hogy csak olyan téma kerüljön napirendre amire nemcsak rendkívülit, hanem bármilyen ülést össze is lehet hívni. Hát erre nem lehet.
     Az erölködés sem hozott eredményt, mert 3 nevet sem sikerült felsorolni, aki szóbajöhet ilyen feladatra. Ennyire ad-hoc alapon nem lehet semmire jutni. Legalább előkészített javaslat lenne, amiről van mit beszélni, ha már egyáltalán lehetne testületi ülésen. Aztán érdemi javaslat és szavazás nélkül bevégeztetett az ülés.

Ki lehet tag vagy vagy képviselő a kft-ben?
     Pár szót azért ér, hogy most esett le, hogy önkormányzati képviselő nem lehet a saját kft-jében döntéshozó helyzetben. Ezt ugyan kellett volna tudni legelőször is, de úgy tettek, mint aki nem tudta. Betették a polgármester hű embereit, akkor is ha szabálytalan. Most ezt már el kellett ismerniük. Ezért nincs most felügyelő bizottsága a kft-nek
     De ez az előírás nem csak a képviselőkre vonatkozik, hanem a polgármesterre is! Arra vonatkozik csak igazán! Nem lehet ugyanaz a személy a megbízó és a megbízott Saját magát nem hatalmazhatja fel, hogy a Kft-ben minden személyi és pénzügyi kérdést egyszemélyben (95%-nyi szavazattal) eldöntse. Törvény szigorúan előírja, hogy nem lehet az önkrományzat által alapított nem vállalhat semmiféle döntéshozó tisztséget. Érthetetlen, hogy ilyen horderejű dologban ezt a város képviselő-testülete tűri. Már csak azért is mert ennek súlyos következményei lehettek.

Hiszik, nem hiszik?
     Nem kell elhinni mindent amit leírtam, viszont itt alul megnyitható linkeken meg lehet hallgatni.

Sajnálatosan a hangfájl sérült. Ennyit sikerült visszaállítani. 
Ha a továbbiakban még "kinyerek" pár hangfoszlányt azzal is kiegészítem. A lényeg hallható...
Az "ülés" első felének hangfelvétele  >>>  
A hivatalos ülés második "napirend" hangfelvétele >>>  
GiK 
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-