Az aradi mártírokra emlékeztek

2018.10.05.
Add a Facebook-hozAdd a Twitter-hez
-
Arad, 1849. október 6. az egyik legszomorúbb nap a magyar nép türténetében. Husszú szabadságküzdelem és sikerek után elbukott a legszentebb ügy, a magyar szabadság. Görgey - látván hogy a túlerővel szemben nncs remény - letette a fegyvert, hogy sokak életét megmentse. Ez azonban nem hozott békét. Szigorú megtorlás várt mindazokra, akik a magyar szabadság mellett harcoltak. Így hoztak a császáriak felségárulás cimén halálos ítéletet 13 honvédtábornokra, akik életét Aradon október 6-án vették el. 
     Az emlékezés legtöbb helyen csak iskolai tanórai keretekben zajlik, hogy a felnövekvő ifjúság megismerje és átérezze e súlyos idők üzenetét. Rétságon azonban már több mint egy évtizede úgy alakult, hogy közös városi megemlékezés szerveződik az iskolai program köré. Ebben az évben a művelődési központ színháztermében kezdődött a múltidézés. A Himnusz után Marcalekné Kecskés Diána vezette összeállításban először Hegedűs Ferenc polgármester olvasta fel beszédét. (Az alul lévő linken meghallgatható.) Majd az általános iskolások műsora következett.
      A 7.b osztály tanulói mutattak be zenés irodalmi összállítást Kövi Flóra közreműködésével. A műsort Molnár-Holman Diána állította színpadra, Simon Katalin közreműködésével. Igen dicséretes, hogy hosszú évek után ezennel az 1849-es rétsági események kerültek az előadás közpotjába, Végh József helytörténész Börzsönyi Helikonban közzétett írásának felhasználásával. Felidézésre kerültek az események, amelynek során éppen itt, térségünkben sikerült először csapást mérni az orosz csapatokra. A színes fényekkel is "aláfestett" műsor végén 13 égő gyertyát helyeztek el sorra az eltávozó hősöket idézve a színpad elején, 13-as számot formálva. Középen egy láng a rétsági hősökre emlékezik.
     A szózat elhangzása után az intézmény előtti emléktáblák megkoszorúzására került sor, ahol Beethoven Sors szinfóniájának hangjaira sorra helyezték el koszorúikat az önkormányzat, civil szervezetek és intézmények neveben. A koszorúzás végén az iskola tanulói egy szál, vagy csokor virággal tisztelegtek a hősök előtt. 
     A képek a színháztermi ünnepélyes megemlékezést és az épület előtti köszorúzást örökítik meg.
  GiK - 
-
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-