Zöld Óvoda lettünk

2016.03.07.
Add a Facebook-hozAdd a Twitter-hez

A FM és az EMMI rendszeresen pályázatot ír ki a „Zöld Óvoda/ Örökös zöld óvoda” cím elnyerésére. Intézményünk a 2014-ben közzétett pályázatra jelentkezett, melynek eredményeként 2016 januárjától a mi óvodánk is elnyerte ezt a megtisztelő címet. Ezzel automatikusan tagjává váltunk  A Magyarországi Zöld Óvodák Hálózatának. A hálózatot szaklapok, különféle kiadványok és a hálózati honlap segítik (www.zoldovoda.hu).
     Tevékenységrendszerünk és tárgyi környezetünk, valamint a dolgozók személyes példája évek óta jelentősen segíti a gyermekek környezettudatos magatartásának kialakítását és az emberi értékek közvetítését. Biztosítja az óvodáskorú gyermekek fejlődésének és nevelésének optimális feltételeit, a szabad játék lehetőségét. Az óvodai nevelésben alkalmazott összehangolt pedagógiai intézkedések a gyermekek személyiségéhez igazodnak, így biztosítva minden gyermek számára az egyenlő hozzáférés lehetőségét. Szeretnénk hivatásunk gyakorlása közben elérni, hogy a hozzánk járó gyermekeket a nyitottság, befogadás, bizalom, vidámság, szeretet, gondoskodás, elfogadás, tisztelet, egészséges önértékelés, kreativitás, őszinteség, önfegyelem, együttműködés, tolerancia, vagyis mindennapi életünk igen fontos tulajdonságai mellett a környezettudatosság is jellemezze.  A 3-7 éves gyermekek eltérő fejlődési ütemének és érési jellemzőinek szem előtt tartásával a gyermeki személyiséghez igazított pedagógiai módszerek alkalmazásával, játékos keretek között alakul az egészséges sokoldalú személyiség, a gyermekek környezettudatos szemlélete és a sikeres iskolai beilleszkedéshez szükséges testi, szociális értelmi érettség. 
     Helyi sajátosságainkat, lehetőségeinket figyelembe véve, a környezet alakítását, szépítését tudatosan megtervezve igyekszünk olyan optimális tárgyi környezetet kialakítani, amely kedvezően befolyásolja a gyermekek egészséges életmódjának alakulását, a környezettudatos magatartás megalapozását.  Nevelésünk hagyományrendszerébe beépülő közös örömteli tevékenységek szervezésével a szülőföldhöz való kötődés és hazaszeretet érzelmi megalapozásával, az összetartozás élményének erősítése a célunk. Közösségi nevelésünkben kiemelt jelentőségű a közös ünnepek és hagyományok ápolása, a szűkebb és tágabb környezethez, a szülőföldhöz való kötődés alakítása és közös programok szervezése a szülőkkel. 
     Programunkban a komplex környezeti nevelés fokozott hangsúllyal van jelen. A környezet megismerése áthatja a gyermekek életét, az óvodai tevékenység egészét. A környezet megismerésének tartalmát, a tapasztalatszerzés irányítását három fő területen biztosítjuk. 
     1. Természet és társadalmi környezet megismerése. 
     2. Környezetalakítás, a felnőtt környezettudatos mintájának biztosításával. 
     3.  Környezetvédelem 
A Környezetvédelmi nevelés elsősorban a felnőttek pozitív mintáján, a szokásokon, a környezettel való kapcsolattartáson, a hétköznapok apró történésein keresztül érvényesül. Az udvari élet, a séta a kirándulás azért fontos, mert az óvónő segítségével a gyermekek rácsodálkoznak a természetre, észreveszik a szépet és jót, de a károsat is. Valljuk, hogy a családdal együttműködve ebben az életkorban jól megalapozható a környezettudatos szemlélet és gondolkodás.

„Már az óvodában megtanultam mindent, amit tudni érdemes.”  
Robert Fulghum
Vinczéné Szunyogh Judit  
.
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-