Spangár díjak a költészet napján
2013.04.11.
Add a Facebook-hozAdd a Twitter-hezAdd az iWiW-hez
-
49 éve, 1964-ben úgy gondolta az akkori Írószövetség több tagja, hogy kellene egy nap, amikor a költészet kerül a figyelem középpontjába. A döntés megszületetet, és nehéz sorsú nagy költőnk József Attila születésnapját, április 11-ét jelölték ki a vers magyar napjának. Az ünnep a majd fél évszázad alatt nemhogy nem halványult, hanem egyre gazdagodott. Országszerte szerveződnek alkalmak az alkotó irodalom jegyében.
     Rétságon is így van ez, de más "mozgalmakhoz" is köthető az emlékezés. A könyvtárba lépve nem csak egy tárló fogadja a nézelődőt témába vágó kiemelésekkel, hanem - mintegy mottóként - az olvasóterem végében álló Spangár plakett felnagított mása, allatt sorakozva az elmúlt évek antológiái, és kiadványai. Mert hogy városunkban Spangár András nevéhez is kötödik a költészet napja.
     Mint korábbi cikkeinkben is megírtuk 11 esztendeje a helyi irodalombarátok alapítottak egy kört, amely pályázatot hirdetett általuk alapított díjra. Idén éppen 10. alkalommal került meghirdetésre, értékelésre a díj, és készült el a kiválasztott művekből az antológia.
     Az ünnepség a már kialakult forgatókönyv szerint zajlott. Varga Nándorné könyvtár vezető közsöntő szavai után Havaréti Pál tekerőn muzsikálva tette ünnepélyessé az alkalmat. majd Végh József, az intézmény igazgatója - maga is a Spangár Kör alapítója - ismetette az egy évtizedes történetet, és szólt a jelen pályázatra küldött alkotásokról. Mint mondotta 163 írást küldtek be írók, költők. A beérkező művek egyre színvonalasabbak, így a szakértő zsűri nem volt könnyű helyzetben. A 124 oldalas könyvbe végül 35 alkotás került beválogatásra. Ez a nap a kötet bemutatója is.
     Eddig 18-an kapták meg azt a tűzzománc plakettet az elismerő oklevéllel, amelyet Dovák B József tervezett és készített kifejezetten erre a célra. Idén is két kategóriában került átadásra a díj, ezzek 20-ra emelkedett azok száma, akik büszkélkedhetnek az egyre nagyobb hírnevet szerzett elismeréssel. Próza kategóriában B. Tóth Klárának ítélte a zsüri, vers kategóriában pedig Pongrácz Ágnest jutalmazták. A díjakat Krasznai Gyula a kör vezetője adta át rövid bevezető után. Mondanivalója lényege, hogy egyre nagyobb szükség van a lirteratúra művelőinek helyi közösségeire. Elmondta továbbá, hogy a beküldött művekkel és a szerzőkkel való kapcsolatok tovább élnek, hiszen a Börzsönyi Helikon című havi folyóiratban is találkozunk majd több írással, alkotóval, akiket e pályázat alkalmával ismert meg a helyi közönség.
     Ahogy már említettem, ez az alkalom az antológia bemutatása is egyben. Ezt többféleképpen is szó szerint kell érteni. Nem csak azért, mert a napokban a nyomdából megérkezett köteteket már kézbevehette az érdeklődő, hanem a művekből élő felolvasással hallhattunk illusztrációkat Kelemen Ágnes, Majer Szilvia, Pekáryné Mindszenty Csilla, Szájbely Zsolt, Takács Pamela, Tóth Fanni, Varga Nándorné és Majnik László előadásában.
     A szerzők az esemény végén átvették saját példányaikat, és a nagyközönség is megvásárolhatta a könyvtárban. Ezt a érdeklődők később is megtehetik, a kötet ára mindössze 1500 Ft. Ahogy az lenni szokott ilyenkor kötetlen formában folytatódik az író-olvasó találkozó.
     Képeink a rendezvény pillanatait elevenítik fel.
GiK 
.
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-