Spangár díjak átadása a költészet napján
2012.04.12.
Add a Facebook-hozAdd a Twitter-hezAdd az iWiW-hez
-
1964 óta József Attila születésének évfordulóját a költészet napjaként ünnepli az irodalomszerető közönség. S mivel ilyen emberek, írók, olvasók, szerkesztők Rétsághon és környékén is élnek, 2003-ban elhatározták, hogy létrehoznak egy irodalmi társaságot, amely több más tevékenység mellett díjat alapít, pályázatot hirdet, antológiát ad ki, később pedig megérett egy folyóirat megjelentetésének lehetősége is. A Spangár András Irodalmi Körről szól ez a bevezető, akiknek munkája nyomán immár 8. alkalommal adták át díjaikat, és mutatták be az 2012 évi Spangár Antológiát.
      A könyvtár olvasóterme ezennel is majdnem kicsinek bizonyult. A meghívott szerzők, hozzátartózók mellett szép számmal tüntették ki jelenlétükkel az eseményt kistérésgünkből érkező vendégek.
      Az esemény hétköznapokból ünneppé tételének egyik legjobb eszköze a zene. Ezennel Havasréti Pál zenepadagógus, előadóművész lantmuzsikájában és énekében gyönyörködhettünk. Végh József, a művelődési központ igazgatója (maga is a csoport alapító tagja) köszöntötte a résztvevőket, és röviden ismertette a kialakult hagyomány előzményeit. Azt az utat, amivel a rétsági irodalmi élet ilyen szintet ért el. Majd a díjak átadására Dr. Szájbely Ernőt kérte fel, aki a Városi Önkormányzat kulturális ügyekkel is foglalkozó bizottságának elnöke. A köszöntő üdvözölte a kezdeményezést, majd az ezévi dijazottakat szólította. Miután átadta a díjakat, Varga Nándorné ismertette az elismerésben részesültek életútját, irodalommal való kapcsolatát. (Ez egyébként megtalálható a kiadott kötetben.)
      Ebben az évben a Spangár András Irodalmi díjat, az azt szimbolizáló tűzzománc plakettet vers kategóriában Dénes Katalin nyerte, aki jelenleg Ságújfaluban él. A próza kategória díjazottja pedig Polgár Veronika, aki Budapestről érkezett.
      A díjátadót követően, immár hagyományosan erre az alkalomra napvilágot látott antológiából hallhattunk idézeteket, Szájbely Zsolt, Kelemen Ágnes, Kapó Patricia, Pekáryné Mindszenti Csilla, Majer Szilvia, Miklós Márta, Virág Renáta és Tóth Zsanett tolmácsolásában. Az eseményt ugyancsak zeneszó zárta. Mármint a "hivatalosnak" tekinthető részt, hiszen - ahogy az lenni szokott -, a jelenlévő szerzők, a kör tagjai és érdeklődők ilyenkor nem csak sima párbeszédet, afféle író-olvasó találkozót tartanak kötetlen formában, hanem meg is vásárolhatták az antológiát.
      Bár a korábbi években is részleteztük, a teljeskörű tájékoztatáshoz hozzátartozik, hogy a pályázatra közel kétszáz alkotás érkezett be. Láthatóan egyre szélesebb körből, már nem csak megyén túlról, az ország különféle pontjairól, hanem külföldről és tengeren túlról is érkeztek pályázatok. A műveket szakértő zsüri bírálta el, akkor még csak jeligékkel azonosítva az írásokat. A kötetben való megjelenésre - a terjedelmi korlátokat is figyelembe véve - 27 írást javasoltak a bírálók. A bevezetőkben is elhangzott, hogy igen színvonalas anyag gyűlt össze, ezért a jelenleg nyomtatásban meg nem jelent írásokból a szerzőkkel egyeztetve a Börzsönyi Helikon következő számaiban találhatnak az olvasók. A könyvet ezennel is a Rétsági Fotokör tagjainak munkái illusztrálják. Megvásárolható a könyvtárban.
      A képek az esemény pillanatait örökítik meg.
    GiK 
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-