Mindszenty és Pallavicini emlékezete
-
Immár 2 évtizede, hogy a Szilágyi Erzsébet Nőegylet kezdeményezésére emléknap szerveződött Mindszenty József bíboros mártíromsága tiszteletére Felsőpetényben. Az elmúlt évek során a megemlékezés egyre gazdagabbá vált, mind a helyszínek tekintetében, mind a résztvevők számában, a külsőségekben és a lelki tartalomban. És a renedezésben résztevők száma is gazdagodott. Már az első években összekapcsolódott a szabadítás napjait tövető drámai események másik részesének Pálinkás (Pallavicini) Antal őrgróra való emlékezéssel is.
      2010-ben a Honvédelmi Minisztérium is rendezőként vállalta az eseménnyel való azonusulását, így a megszólaló szónokokon kívül a ceremóniák külsőségei is katonásábbak, és emelkedettebbek lettek.
      A megemlékezés a felsőpetényi Munkás Szent József templomban kezdődött, ahol Dr. Beer Miklós megyéspüspök cereblálta a szentmisét. Koncelebrált Dr. Hajnal György protonotárius kanonok, plébános. Az istentiszteletről körmenettel vonultak a résztvevők, és az időközben bekapcsolódók a természetvédelmi terület közepén elhelyezkedő Almássy kastélyhoz. Sajnálatos, hogy az épület jelenleg lakatlan, de az előkészületek méltó módon megtörténtek. Katonai dísszakasz állt fel, és a díszőrséget is ők adták. A Himnusz hangjai a Magyar Honvédség fúvószenekarának előadásában hangzottak el, miként a koszorúzás méltóságát növelő zenei aláfestés, és mindkét helyen az ünnepélyeket bezáró Szózat hangjai.
     A helyiek nevében Fedor István, a település újonnan választott polgármestere üdvözölte a megjelenteket, majd szavalat és az egyházi kórus közreműködését követően Dr. Tóth Zoltán József, HM helyettes államtitkára méltatta Mindszenty József bíboros nagyságát és Pallavicini Antal hősiességét.      Az emléktábláknál az emlékezés ezennel egyidőben történt, katonai tisztelgéssel elhelyezett virágok koszorúk által. Mindszenty bíboros és Pallavicini kétoldalt álló márvány és bronz emléke előtt. Számtalan koszorúzót itt nem tudjuk felsorolni, de a HM képviselői mellett, az Amerikai Nagykövetség képviselője, egyházak, megyei szervek, környék önkormányzatai, társadalmi szervezetek, pártok, bajtársi közösségek, civil szervezetek hajtottak fejet a hősök emléke előtt. Városunk nevében Mezőfi Zoltán és Hegedűs Ferenc képviselő helyezte el a koszorúkat.
     Az ünnepi emlékezés 14 órakor Rétságon az emlékparkban folytatódott, hasonlóan méltóságteljes külsőségekkel, katonai közreműködéssel. A díszőrség felállítása után szintén a rézfúvósoktól hallottunk a nemzet Himnuszát, majd Szájbely Zsolt szavalatát követően Mezőfi Zoltán polgármester szólt a helyiek nevében. Ünnepi beszédet mondott Fodor Lajos a HM közigazgatási államtitkára.      Az emlékező szavak után a fentiekben már felsoroltak szerint került sor a koszorúk, virágok elhelyezésére, az emlékezésre. A Szózat hangjait követően sok volt katona megrendülten tapasztalta, hogy több mint másfél évtized után ismét vigyázmenettel tisztelegtek katonák a laktanya betonján. Majd az igen nagy számban résztvevők közül egyénileg tisztelegtek, akik egy szál virággal maguk is lerótták kegyeletüket.
     Igen nagy médiaérdeklődés kisérte az eseményt, amely a különféle televíziókban, rádiókban és a nyomtatott sajtóban is minden bizonnyal látható tudósításokban idézi majd a hősök mellett Felsőpetény és Rétság helyszineit is. Teljesen természetes, hogy a Rétsági Televízió is forgatott, és riportokat is készített az eseményen megjelent kiemelkedő személyiségekkel, amelyek a november végén adásba kerülő havi magazinban lesznek láthatók.
      Összességében egy méltóságteljes, sokak által látogatott, katosás gondossággal előkészített és lebonyolított eseménynek lehettek résztvevői, akik megtisztelték az ünnepségeket. Ennek pillanatait idézik az alábbi fotók.
GiK 
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-