Vakáció az erdei tanórákon is

-
Korábban több hírforrás is beszámolt róla, hogy a DIPO Khe szervezésében, sikeres pályázati munka, és megnyert források felhasználásával szinte egyedülálló szórakoztatva tanulási forma indult Rétság kistérség iskolásai számára a természet megismerésére. Mivel az iskolák tábláira júniusban felkerül a "Vakáció!" mint mindent elsöprő jelszó, így a közkedvelt természetismereti órák is nyári szünetet tartanak. Sőt már "ballagásról" is beszámolhatunk, mert a 8. osztályosok értelemszerűen ősztől már nem tudnak kisiskolás osztályközösségükkel résztvenni a programsorozatban. Ehhez kapcsolódva számolunk be az utóbbi 3 eseményről.
     Érdemes röviden összefoglalni az előzményeket. A DIPO felhívására 6 iskola jelentkezett a kistérségből, akik 25 csoportba szerveződve 373 tanulót neveztek be a különleges ismeretszerzési formára. (Borsosberény, Romhány, Nézsa, Rétság, Kétbodony, Szendehely oktatási intézményei.)  A résztvevők összetétele lefedi az iskola minden korosztályát, mert 1-8 osztályig minden évfolyam képviselve van, így számukra kidolgozott, korosztályonként tagolt tananyaggal várták a résztvevőket. Eddig 61 óra zajlott le, több mint 20 foglalkozás alkalmával. (Egy foglalkozás 3 tanóra). A helyszínek is igen változatosak voltak, bár az időjárás olykor az erdei terep helyett zárt térbe kényszerítette a csoportokat, de szerencsére erre az esetre is voltak jó szemléltetéssel kidolgozott érdekes bemutatnivalók. Ezek a kényszerű napok a rétsági művelődési központ egyik termében zajlottak. Ennél érdekesebbek a külső helyszínek. A kétbodonyi és a gyadai tanösvény (Szendehely-Katalinpusztánál) a kétbodonyi horgásztó, a verőcei Csattogó völgy, és az utolsó eseményeknek helyet adó Felsőpetény a helytörténeti gyűjtemény helyszínén. Hát lenne mit mesélni, bemutatni, de ezen cikk kereteit meghaladná a számlálhatatlan élmény, a felsorolandó látnivalók. (Éppen ezért tervezi a DIPO, hogy egy-egy dvd filmben foglalja össze a történéseket.) 
     Júniusban 3 csoport részére is Felsőpetényben tartottak rendhagyó tanórákat. És éppen ők azok a nyolcadikosok, akikkel már ősszel azonos keretek között nem találkoznak. A szendehelyi, romhányi és nézsai "ballagók" az eddigi 3-3 foglalkozást már maguk mögött tudva, több helyszínen tanulták meg érteni a természet életjeleit. A mostani búcsúzásra kicsit rendhagyónak számító programot találtak ki a szervezők, bár ez is szervesen kapcsolódik az eddigiekhez. A falumúzeum épülete, tárgyai, környezete módot adott arra, hogy a hagyományos népi életmódba, a szokásokba is betekintsenek a résztvevők. A múzeum alapító, tárlatvezető Ilonka néni igen színesen ecsetelte az egykori élet kellékeit, szokásait. Közöttük persze a természet ajándékainak hasznosítási módját. A növények (len kender) feldolgozását, az állatokkal kapcsolatos tennivalókat és tőlük származó tej, hús, bőr feldolgozásának népi módszereit. Láthattunk például különleges köpülőt, amivel a vaj készül, de a végtelenségig lehetne sorolni a falumúzeum tárgyaihoz kötődő történeteket. (Érdemes is felkeresni, igazán kiváló hétvégi családi program). Erre az alkalomra még ebéddel is meglepték a szervezők a résztvevőket. Értelemszerűen hagyományos anyagokból, a nép által évszázadokon át alkalmazott "recepttel", bográcsban készült az étel, saját tisztítású hagymával, krumplival, kolbásszal. Már ez is ritka élmény volt a boltokban csupa kész érlelmiszert vásárlók körében.
     Amíg a tűzön rotyogott a finom ebéd, a hüllőkkel ismerkedtek. Olyan állatokkal, amelyek a környéken megtalálhatók, és sok tévhit is fűződik hozzájuk. Például a lábatlan gyík, a sikló volt kézzelfogható tárgya az órának. Egyik napon egy szomszédos portán lovat, nyulat, tyúkokat és a madárház lakóit nézhették meg, abban a környezetben, ahogyan egy 21. századi falusi gazda tartja állatait. És ez alkalommal is kitöltötték a munkafüzet lapjain sorakozó feladatokat. Nem azért, hogy erre osztályzatot kapjanak, hanem mert a szervezők ebből tudják lemérni, milyen ismeretekkel rendelkeztek, mennyit gyarapodott tudásuk, és ennek segítségével állítják össze az őszi sorozat helyszíneit, programját, amelybe új csoportok is bekapcsolódhatnak.
     A közben elkészült finomságokat jó étvággyal fogyasztották.
     A sorozat zárásaként Balog István oktató mondott pár szót búcsúzóul, és Márta Attila projektmenedzser a DIPO nevében köszönte meg az érdeklődő figyelmet, a programba való bekapcsolódást, és azt a reményét fejezte ki, hogy emlékezetes lesz a természettel való ismerkedés. A résztevők egy-egy oklevelet és egy ajándékcsomagot is átvehettek.
      Képeinket a 3 településről érkezett 8 osztályosok 3 napi programjából válogattuk össze.
GiK 
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-