Új beszerzéseink

SULILEXIKON - SZÓLÁSOK ÉS KÖZMONDÁSOK 

Sorozatunk legújabb kötete a szólásokkal és közmondásokkal foglalkozik. Ejtsünk néhány szót a szólások és közmondások közti hasonlóságról, illetve különbségről! Mindkettő több szóból álló kifejezés, mégis zárt, kerek egységnek érezzük őket. Beszédbeli szerepét tekintve a szólás és a közmondás úgy viszonyul egymáshoz, mint a szó és a mondat. Például az a szólás, hogy „lóvá teszi", a tartalmát tekintve annak a szónak felel meg, hogy becsapja. A közmondások azonban mindig mondatértékűek. Például: „A lónak négy lába van, mégis megbotlik." A jelentése: Mindenki hibázhat, tévedhet. Hogyan is használjuk a könyvet? A szólások és közmondások külön részben kaptak helyet. Ezeken belül címszavak, úgynevezett vezérszavak követik egymást ábécérendben. A vezérszavak félkövér betűvel vannak szedve. Vezérszónak a kifejezés első állandó főnévi elemét szokás tekinteni. Ha például a nyúl szóval keresünk szólást vagy közmondást, a nyúl címszó alatt találjuk őket, szintén ábécérendben.
A könyvnek tehát az az egyik célja, hogy ha az iskolában egy adott szóhoz kell szólást vagy közmondást keresni, gyorsan meg tudjuk oldani a feladatot. A másik cél, hogy meg tudjuk magyarázni, mit jelent az adott kifejezés. A szólások és közmondások mellett ezért dőlt betűvel feltüntettük a hétköznapi jelentésüket.
Mivel a forrásanyag hatalmas, a válogatás alapja az ismert, az iskolában is előforduló szólások és közmondások kötetbe rendezése volt. Természetesen mindenki találni fog számára még ismeretlen, új dolgokat, ami szándékaink szerint a szókincset és az általános műveltséget is fejleszteni fogja.

A Kiadó 

www.retsag.hu
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-