Nógrád megye az ország egyik legkisebb megyéje

2500 négyzetkilométernyi területével, negyedmillió fős lakosságával a főleg palócok lakta Nógrád megye az ország legkisebb megyéi közé tartozik.
     Nagy hegyei, a Börzsöny, Cserhát, Karancs és a Medves, és az őket szabdaló folyóvizek változatos földrajzi környezetet varázsolnak az országnak ezen északi csücskébe. Az ország északi határán folyó Ipoly évszázadok óta a halászatot, horgászatot kedvelő emberek pihenő paradicsoma. A Cserhátot és a Mátrát elválasztó Zagyva patak pedig a megye déli részéig kígyózik. Tavai, a Bánki-, Diósjenői- és a Balassagyarmat melletti Nyírjesi-tó, mind fontos üdülőövezetek, csodálatos környezetben fogadják a fürdésre, pihenésre vágyókat.
     Világszerte híres a megyeszékhelytől - Salgótarjántól - 40 kilométerre fekvő kis falu Hollókő, mely a Világörökség részét képezi. Olyan intézmények és épületek viszik világgá Nógrád megye hírnevét, mint a sziráki Kastély-szálló, a szécsényi Kubinyi-kastély, vagy Somoskő várának tövében található Petőfi-emlékház. A szomszédos Salgó vár falán emléktábla is őrzi a költő látogatását. Nagy íróink, költőink kedvenc alkotóhelyei voltak Nógrád megye eldugott, csendes helyen fekvő kis falvai. Mikszáth Kálmán Horpácson alkotott, Madách Imre Csesztvén írta "Az ember tragédiájának" néhány színét. Benczúrfalva  (korábban: Dolány) Benczúr Gyula festőművésznek adott otthont, őt id. Szabó István szobrászművész követte a faluban.
     Salgótarjánban már hagyomány a belvárosban évente megrendezésre kerülő ugrógála, amelyen világbajnok magasugrók és rúdugrók mérik össze tudásukat. Nemzetközi vásárok, kulturális és művészeti fesztiválok hírére jönnek össze emberek a világ minden részéről Nógrád megyében.



<<< Előző fejezet
www.retsag.hu
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-