Dresch Quartet koncert

2020.09.30.
Add a Facebook-hozAdd a Twitter-hez

A művelődési központ indított egy koncertsorozatot, melynek összefoglaló címe "Kisudvari koncertek" lett. Jó ötlet az intézmény udvarában kamarahangversenyeket rendezni. A szerda esti alkalom mégis az intézmény aulájában lett megtartva. Ennek egyszerű oka van. Esett az eső. 
     Az intézmény aulája laza széksorokkal berendezve várta a közönséget, akik maszkban, hőmérséklet ellenőrzés után foglalhattak helyet. A megjelenteket Simon Katalin az intézmény igazgatója köszöntött, és bemutatta az est fellépőit. Majd bő másfél órás zenei élményben volt része a közönségnek.
     A zenekar évtizedek óta következetesen és magabiztosan járja saját útját a magyar népzene és az afroamerikai jazz egyedi keverékével. A zenekar alapítója, Dresch Mihály a hetvenes években kezdett muzsikálni és különféle zenekarokban játszani. Majd saját együttest alakított. A jelenlegi csapat egy éve dolgozik együtt. A tagok: Dresch Mihály - szaxofon, fuhun, Lukács Miklós – cintányér cimbalom, Gyányi Marcell - nagybőgő, Csízi László - dob.
     Mint a bevezetőben elhangzott jazzt játszanak, de nem azt a zenei stílust, amit az amerikai műveket bemutatók.  Dresch az erdélyi autentikus folk jellemző elemeit emelte be a jazzbe. Zenéje nem művi, megéli a népi kultúrát, tudatosan képviseli az ebben rejlő örökséget. A muzsikájába épített folk tartása adja azt a fundamentumot, amely biztos alapot nyújt a jazz szárnyalásához, improvizálásához. Felvételei, amelyek alapvetően instrumentális jellegűek, nemcsak a népi dallamokat idézik, hanem azok szövegei is hallhatók. Muzsikája sodró, személyes és intim, erő és hit sugárzik belőle. Munkássága világszerte elismert, nemzetközi szinten az elsők között jegyzett muzsikus. Dresch Mihály Liszt Ferenc-díjas, Érdemes művész és Kiváló művész díjakat is elnyerte. Számtalan lemeze jelent meg.
     Egy különleges hangszer is megszólalt, amit maga Dresch Mihály alkotott. Ezt nevezte el fahon-nak. Egy gyalogakácból készült furulyára szerelt szaxofon billentyűket, ami ez által nem csak egyedi instrumentummá alakult, hanem sokkal jobban használható a jazz népzenénél vadabb ritmusának, dellamainak megszólaltatására is.
     Kétségtelen, hogy egy egyéni hangulatú, improvizációkkal tarkított koncert részesei voltak a jelenlévők. Az esemény hangulatát idézik az alábbi fotók. 
     A koncert a  "Köszönjük Magyarország" program keretében valósult meg. 

  GiK - 
-
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-