Magyar nagyasszonyok 4.

2020.02.05.
Add a Facebook-hozAdd a Twitter-hez

Az előző évben sikeres sorozat következő előadására került sor a Városi Művelődési Központ és Könyvtár olvasótermében. Ez már a negyedik alkalom, de úgy is jelzetelhetnénk, hogy második évad 1. Ez talán mellékes körülmény, de a lényeg az, hogy egy érdekes, felkészült előadást hallhattunk, vetítettképes illusztrációval.
     Az olvasóterem székeit megtöltő közönség többségében törzsvendég, minden korábbi előadáson is résztvettek. Gondolom, éppen ez a tény ad biztatást jabb és újabb kutatásra, előadás írásra, illusztrációk gyűjtésére és közreműködők felkérésére. Az estet Varga Nándorné vezette be. Szabó Klára felidézte a történelem aktuális isdőszakát, hogy a témául választott személyiséget el tudjuk helyezni a korban.
     Az első nagyasszony Brunszvik Teréz aki 1775-től 1861-ig élt. Érdemei között egy ismert mellékkörülmény, hogy ő állította az első karácsonyfát Magyarországon. Az már fontosabb tudnivaló róla, hogy  Pestalozzival való találkozást követve elvállalta testvére gyermekeinek nevelését és tanítását. Ennek hatására megfogalmazódott benne, hogy a gyermekeket taníttatni és nevelni kell. Előbb ipariskolát szervezett, majd megalakította az első "kisdedóvót", később cselédiskolát is létrehozott. Majd egyesületet alapított, amely segítségével 11 újabb óvodát nyitottak, ez a szám haláláig 80-ra emelkedett. Unokahúgával, Teleki Blankával tevékenyen részt vett az első magyar nőnevelő intézet létrehozásában. Ismert tény családja kapcsolata Beethovennel. Az is ismert tény, hogy a művészetek több ágában is tevékenykedett.
     A kapcsolat tehát nyilvánvaló Teleki Blankával, aki az est másik főszereplője. 1806-tól 1862-ig élt. Ő is jeleskedett a művészetek különböző ágaiban, de az utókor nem elsősorban ezért őrzi emlékét. Teleki Blanka is a nőnevelést választotta hivatásául: 1846-ban magyar tanítási nyelvű leánynevelő intézetet nyitott Pesten. A szabadságharc bukása után forradalmárokat bújtatott, ezért több börtönt járt meg. Amnesztiával szabadulása után nem tért vissza Magyarországra. Frenciaországban a menekültek ügyét karolta fel.
     Természetesen a teljes előadást nem ismételhetjük meg, de az még idetartozik, hogy a nagyasszonyokkal, a történelmi korral, az uralkodókkal kapcsolatos élő illusztrációk is elhangzottak Szájbely Zsolt, Kövi Flóra és Pekáryné Mindszenti Csilla előadásában. Kötetlen beszélgetésekkel folytatódott az est és többen kifejezték, hogy várják a folytatást. Természetesen a következő előadás adatait is közzétesszük.
    Pár képpel illusztráljuk a fent leírtakat.

  GiK  - 
 -
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-