Tusrajz tárlat
2014.04.09.
Add a Facebook-hozAdd a Twitter-hezAdd az iWiW-hez
-
Már többször megírtuk, hogy a Rétság várossá nyilvánítása alkalmából az önkormányzat képviselő-testülete által rendezett Negyedszázad Fesztivál során többféle műfajban rendeznek színvonalas programokat. Ebbe a gondolatkörbe illeszkedik, hogy a művelődési központ galériájában tusrajzok kerültek falra. A megnyitóra hétfőn este került sor.
     Az összegyűlt közönség már az ünnepi avatás előtt nagy érdeklődéssel szemlélte az igen aprólékos munkával elkészített képeket. A rendező nevében Kelemen Ágnes köszöntötte a megjelenteket, majd Bubutímár Éva tartott megnyitó beszédet. Szubjektív mondatai inkább a szerzőt mutatták be, mint a műveket, a technikát, de ezekről az alkotó, Molnár Antal beszélt. Ő az Alföldről pár éve költözött járásunkba, ma Szendehelyen él és alkot. Más műfajú képeket is készít. Festményeket többféle technikával. Az utóbbi években kedvet kapott a tusrajzhoz. Ide ezekből az alkotásokból hozott válogatást.
     A grafika igen szerteágazó alkotói módszereket sorakoztat fel. Ezek közül az egyedi rajz sok-sok dologban különbözik az egyéb eljárásoktól. Főképpen abban, hogy grafika alatt valamilyen sokszorsosítható alkotást értünk. Rézkarcot, litográfiát, metszeteket, stb. Ezeket a művész eleve úgy készíti el, hogy majd jónéhány példány születik a kőről, a nyomólemezről. Külön világ az egyedi rajz, amiből egyetlen példány készül. Az maga a mű. Ismertek grafitrajzok, passztelkrétával készített képek, de az egyedi rajzot legtöbb alkotó mágiscsak tussal műveli. Az markáns és maradandó. Az igen finom részletek ábrázolására alkalmas eljárás jóval megelőzte a digitális világ tónusábrázolását, hiszen itt a vékony de fekete vonalak sűrűségével lehet létrehozni a szem által világosabbnak vagy sötétebbnek látszó szürke felületeket. (Ma már ismert egy lazurozásnak nevezett eljárás, ahol a nagyobb szürke felületeket hígítottan, ecsettel is ki lehet tölteni, de az igazi tusrajz mégiscsak tiszta kemény feketéből épül fel.) Az picinyke eszköz (csőtoll) nem csak aprólékos precíz munkát igényel, hanem figyelmet is. Mint ahogyan az alkotó elmondta, a tusnak az a tulajdonsága, hogy egy letett vonalat nem lehet kitörölni a papírról. Minden mozdulat tehát végleges, úgy kell kezdettől fogva elkészíteni a művet.
     A képeslapszerű képek nagy része valóban régi fotográfia, vagy éppen egykor használatos fotós postakártya pontosságával ábrázolja a tájakat, embereket. Közöttük szűkebb környezetünkből, Rétságról, Vácról is találunk tájrészleteket, de az országon kívüli tájak is ihlettek néhány munkát. Van ahol a fekete nem elég, ott a ma már létező színes tus segít az alkotónak. Ilyen képek is vannak szép számmal.
     A kiállítás április 21-ig tekinthető meg az intézmény nyitvatartási idejében. Itt is érdemes felhívni a figyelmet, hogy még számtalan érdekes, színvonalas program van hátra a Negyedszázad Fesztivál rendezvénysorozatából. Ezen a héten konkrétan a költészet ünnepe, és egy különleges színházi produkció, ahol Mikó István Svejket alakítva szórakoztatja a közönséget. (Jegyek még kaphatók!)
     Pár képünk a tárlat megnyitójának pillanatait mutatja meg az Olvasónak, és néhány művet is lefotóztunk, kedvcsinálónak. Értelemszerűen a fotó a tűvékony vonalakat összemossa, tehát az alkotások míves aprólékosságát valóban a falra került művek - akár nagyitóval való - szemlélése során lehet felfedezni.
GiK 
.
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-