Könyvtári napok
2013.10.11.
Add a Facebook-hozAdd a Twitter-hezAdd az iWiW-hez
-
A könyvnek és a kultúrának - szerenszére és nagyon helyesen - sok ünnepe van. Akár a költészet napjára, az ünnepi könyvhétre gondolunk, de őszi tavaszi könyvnapok is ismertek a kultúrát szerető közönség számára. Ezen alkalmakkor többnyire a megszületett művek és a szerzők kerülnek a figyelem középpontjába. 2006-ban az Informatikai és Könyvtári Szövetség kezdeményezésére útjára indult egy rendezvénysorozat, amely a könyvtárak népszerűsítését tűzte ki célul.
      Rétság közművelődési intézménye már több év óta kapcsolódik a sorozathoz, amely az Országos Könyvtári Napok nevet kapta. Ebben az évben 957 könyvtár vesz részt a kezdeményezésben, melynek keretében 3927 program valósul meg. Pár éve egy-egy téma kap kiemelt figyelmet. Idén az emberi kapcsolatok képezik az összefoglaló gondolati lényeget.
      A program szerint 3 előadás, és egy vasárnapi alkalom szerepel a plakátokon. 
      Elsőként a fiataloknak tartott előadást Pekári László pszichológus. Prezentációval kísért mondadójában a tudatmódosító anyagok jellegzetességei, káros hatásuk, és védekezési módok szerepeltek. Ugyanezen nap estéjén a felnőtt közösségek a kapcsolati és személyes krízisek válfajaiból kaptak összefoglalót, és felvillantak azok a módok, hogy a különféle élethelyzetekben "ha a ház meginog" hogyan lehet mielőbb visszaszerezni a személyiség integritását.
      Pénteken este egy program keretében tulajdonképpen két előadás hangzott el.
      Elsőként Debreceniné Králik Tünde tartott érdekes bemutatót. Főként a Nógrád községi szlovákság hagyományait elevenítette fel. Különösen érdekes volt a viselet elemeinek kézzelfogható illusztrálása. Ezen túl még a jellegzetes szlovák konyháról is szó esett. A jelenlévők több receptet is vihettek magukkal, de meg is kóstolhatták a juhtúrós lepényt az esemény végén.
      Ezt a napot  a "hét határon innen és túl" gondolat fűzte össze.
      Második előadást Simon Katalin tartotta. Tulajdonképpen egy erdélyi falu olyan hagyományait mutatta be, amelyekhez hasonlók ugyan mifelént is voltak, de részben feledésbe merültek, részben más módokon valósulnak meg. Csikjenőfalván ezen a néphagyományok meghatározó részei a mai életnek, és hosszú hónapokon keresztül készül a település közössége egy kortárs találkozó, egy szüreti mulatság, és más hagyományos események megtartására. Ez az együttes tevékenység erősíti a falvak összerató erejét. Egy rövid összefoglaló erejéig az elmondottak illusztrációja a vetítővásznon is megjelent, színesítve és jól dokumentálva az elhangzottakat. A végén még egy csodálatos dallal is megörvendeztetett bennünket Simon Katalin. 
      A képek időrendi sorrendben az eddigi rendezvényeket elevenítik fel. Persze még nincs vége a Könyvtári Napoknak, hiszen október 13-án, vasárnap egy kivételes alkamommal zárulnak a helyi programok. "Könyves vasárnap" címmel meghirdetett akciónak nem csak az a lényege, hogy ezennel a hétvégi napon is nyitott ajtók várják azokat, akik hétközben nem tudják felkeresni az intézményt, de kedvezményes beiratkozásra, a kintévő könyvek visszaadására, és a könyvtárrral való alaposabb ismerkedésre is mód nyílik.
GiK 
.
.






www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-