Interaktívan korszerűsödik iskolánk
2011.07.25.
-
Egy hete az iskolában járva hatalmas dobozok sorakoztak az előtérben, majd 2 nap alatt ezekből mindből kikerültek az új korszerű eszközök, és a szakemberek felszerelték beüzemeléték ezeket. 5 új, korszerű oktatási eszköz került a termekbe, úgynevezett "interaktív táblák". Volt ilyen már az iskolában 4, így jelenleg 9 tanterem van felszerelve ezzel a mai kor követelményeinek megfelelő eszközzel.
      A történet már több mint 3 éve kezdődött, amikor a kormány (előző) pályázatot hirdetett iskolák interaktív táblával való felszerelésére. A pályázatban önrész nélkül kapcsolódhattak iskolák. Pontosabban az oktatási intézményeket működtető önkormányzatok. Az iskolavazetés (előző) előkészítette a pályázatot benyújtásra, és a testületel (az előző) megszavazta, hogy be lehet nyújtani. Aztán hosszú ideig néma csend. Nem történt az ügyben szinte semmi. Hogy tárgyszerűek maradjunk az iskola sürgette a kivitelező kiválasztását, és a mielőbbi beszerzést, de a testület (az előző) semmiféle érdemi lépést nem tett. (Igaz az időközben megváltozott kormányszervek részéről is tapasztalható volt időhúzás.) A 2010 októberben megválasztott új képvioselő-testület elővette az aktákat és igyekezett felgyorsítani az ügymenetet. A beérkezett pályázatok alapján döntöttek a kivitelezőről, és megküldték a lebonyolítónak. Hát nem mondhatni, hogy kapkodó idegbajosokhoz érkeztek az iratok, mert újabb hónapokat kellett várni, hogy egyáltalán valami választ kapjon a város. No mindez már történelem. Minden jó ha jó a vége, tartja a mondás. Júliusban a táblák megérkeztek. Ezzel több mint 5 millió forintos eszközfejlesztéssel lett gazdagabb az iskola, és mint már említettük, ezentúl 9 teremben áll rendelkezésre az univerzális eszköz.
      Mi is az az interaktív tábla, ejtsünk erről pár szót, mert sokaknak furcsának tűnik 5 "tábláért" 5 millió forint. A lényeg röviden: Az eszközcsoport áll egy tanári számítógépből, és egy hozzá kapcsolt igen korszerű, nagy fényerejű projektorból. A különleges lényeg nem ez, hanem a tábla amire vetít, különleges kialakítású. Érintésérzékeny, ilyen módon egér helyett egy egyszerű "ceruzával" vagy akár ujjal is lehet vezérelni, rajzolni rá, különféle műveleteket végezni. Tekintettel arra, hogy a digitális világban - akár az interneten - rendelkezésre álló hatalmas tudásanyag megjeleníthető az állóképektől a mozgófilmekig, kialakult a szemléltető eszközök svájci bicskája. Mindenre lehet használni, amit a használója meg tud rajta valósítani. (Erről kicsit később). Nem kell már 10-100 ezreket költeni tekerces iskolai térképekre, ragozási táblázatokra és egyebekre, hiszen mindezek pár kattintással elővarázsolhatók. Úgy, hogy nagyíthatók, kicsinyíthetők, és akár saját rajzokkal "felülírhatók". Elfelejthetők a krétaporos zöld táblák is, hiszen erre az eszközre - akár több színnel - tök egyszerűen lehet rajzolni, vonalazni, szerkeszteni, és szöveget, ábrák készíteni. Sőt nem is kell ezt minden alkalommal megtenni, hiszen elmenthetőek a számítógépben, és csak elő kell hívni.
      Az igazán profi megoldások persze azok az elektronikus tananyagok, amely - a tankönyvekhez kapcsolódva - egy-egy témát dolgoznak fel bőséges ábrákkal, úgy hogy a tanár előadás közben csak megérinti a táblát, lapoz a kép, megjelennek az új tartalmak, megszólal a zene vagy egy vers, oda-vissza léptetve szemléletesen be lehet mutatni az óra anyagát. Nem kell már írásvetítő, diavetítő, episzkóp, hiszen ezen gépek "agyába" sokmillió kép, szöveg, ábra fér, és nagyrésze már benne is van.
      Hát igen. Ha benne van, benne van. Elő is kell tudni csalogatni. Mert mit sem érne ez a "csodatábla" ha csupán díszként szépelegne a terem falán, és a tanerő krétával erölködve próbálná láthatóvá tenni mondanivalóját. Persze komoly ismeretet igényel a gépegyüttes alkalmazása. Legfőképpen azonban az oktató anyagok megismerése, és azok használata.
     Éppen e célból - még a szabadságidő közepén - a pedagógusok kétnapos továbbképzésen vesznek részt, ahol részletesen megismerhetik, megtanulhatják az eszközcsoport használatát. (Csak egy megjegyzés: Nem azért számítógépes teremben van a bemutató, mert a módszer és az eszköz csak számítástechnika oktatására jó. Kifejezetten nem csak arra! Minden másra is. Tehát ahol egyetlen más számítógép sincs a teremben ott is jó szolgálatot tesz. A szemfűlesek észre is vehették, hogy sötétek a képernyők. A tanári szoftverek megismerésére azonban jó ha mindenkinek van módja kipróbálni, erre viszont előnyös ha egyidőben van a résztvevők előtt működő számítógép.)
     Képeink a beszerelést, illetve a továbbképzést dokumentálják. Július 25-én és 26-án, két csoportban vettek részt tanítók, tanárok a 8-8 órás elóadásokon. 
GiK  
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-