Kiállítással a fotográfia napján
-
Hatodik éve már, hogy a Magyar Fotográfia Napján (augusztus 29-én) a fényképezés helyi megszállottai közös kiállítással ünnepelnek. Akik résztvettek az előző évek ilyen évet összefoglaló bemutatóin tapasztalhatják, hogy évről-évre új alkotókal, új szinekkel gazdagodik az a világ, amit objektíveikkel a falakra varázsolnak a Fotokör tagjai.
     Az idén több újdonsággal találkozhatott a néző. Minden eddiginél több fotografus mutatta be felvételeit. Ki azokat, amelyeket évek óta fiókjában őriz és méltónak tartotta arra, hogy a nagyközönség elé vigye, ki "hirtelen felindultságból elkövetett" közelémúlti képében látta, hogy: Igen ez kiállításra való. Végül 13 alkotó száznál is több képe került a kiállítóterem falára. Illetve nem csak oda, hiszen a tárlat már az előcsarnokban elkezdődik, a képek száma indokolta ezt az elhelyezést is. Bár a kör tagjai szigorúak voltak magukkal, és mértéktartók is, mert az első "házizsürire" körülbelül 250-300 kép került. Ezekből választottak közösen a mai napra.
     Újdonság, hogy az idén már kizárólag digitális technikával készült felvételek kerültek a falra. Nem mintha baj lenne ha igazi filmről készült lapokat is látnánk. Sőt, szivesen néznénk és hasonlítanánk össze a különféle technikák minőségét. Csak hát mára oda jutott az elektronikus képalkotás fejlődése, hogy elérhető áron lehet professzionális gépekhez jutni. Perzse hogy csábít minden fényképezni szeretőt az a lehetőség, amit ez a géptípus nyújt. Az azonnali ellenőrizhetőség, a gyakorlatilag végtelen felvételszám, és a számítógépen való feldolgozhatóság, kinyomtathatóság. Messze már a fotolaborok sötétvörös, sötétzöld félhomálya, a Blautol vagy Pozitol4 és a fixir jellegzetes illata és a többi ami még egy évtizede is elengedhetetlen tartozéka volt a képek filmről papírra kerülésének. De azért, hogy a hagyományt tiszteljék - és ez is újdonság - ebben az évben számítógépes nyomatot nem fogadtak el. Minden kép kiváló minőségű labormunka. ugyanolyan, mint a filmről rendelhető, csak itt a film a digitális tartalom volt.
     Újdonság és különlegesség volt egy panorámakép is, amelyet a kör vezetője Vargáné Fidel Ágota készített. A látszat szinte mindig csal. Így van ez most is hiszen a terem közepén álló fából összeállított álványon látható egy kép és egy felirat: "Vereckei szoros". De nem ez az igazi újdonság. Ahhoz, hogy azt meg lehessen szemlélni kissé lehajolva történelmünk sorsfordító helyszíne előtt, illetve alatt a be kell lépni a kör közepébe, ahol egy 360 fokos szöget bezáró körképet láthatunk. Különös élmény, érdemes megtekinteni. Mintha a Vereckei Szoros egy nevezetes pontján magunk néznénk körül.
     Az események - azt lehet mondani - a szokásos rend szerint zajlottak. Végh József az intézmény igazgatója mint házigazda köszöntötte a jelenlévőket, majd Dobai Szabolcs hededűjűtéka közelített bennünket a művészeti befogadás emelkedettebb hangulatához. Majd Kovács Ferenc balassagyarmati tanár - korábban a Balassi Bálint Gimnázium igazgatója maga is fiatalkorától megszállott fotográfus - tartott megnyitó beszédet. Az elhangzottak sokmindent érintettek a technikai fejlődéstől az ábrázolás történelmi változásain keresztül az alkotók bemutatásáig. Ezt egyfajta tárlatvezetésként valósította meg Kovács Ferenc, így minden alkotó képeiről elmondta a saját benyomásait, ilymódon a közönséggel együtt körbejárva a teremben.
      Szokás szerint a zárszó után sem ért véget az alkotók és szemlélő közönség találkozása, hiszen a teremben és az előtérben kisebb nagyobb csoportokban tovább folyt a beszélgetés, az ismerkedés. Már csak azért is mert több kiállító hozzátartozói is résztvettek a közönség soraiban.
      Mondhatni magas hőfokú művészetet, lelkesedést láthattunk, de azt még inkább, hogy ezt tapasztaltuk. Sajnos a kiállítóterem nehezen szellőztethető, és hát be kell vallani, hogy a termet zsúfolásig megtöltő nézők egy része rövid idő után kellemetlenül érezte magát, így hát szivesen választották a programnak azt a részét, hogy az előtéri falakon lévő képeket is szemügyre veszik. Igazán kár, hogy az időjárás ilyen nem várt meleggel ünnepelt, némi gondot okozva a szervezőknek.
     Végül álljon itt a kiállítók névsora: Balog István, Girasek Károly, Gonda Gábor, Gubo Zoltán, Horváth József, Juhász József, Juhász Zsóka, Kovács Ferenc, Majer Szilvia, Makrai Elek, Szakál Kati,
Valkó Gyula, Vargáné Fidel Ágota.
     Az alábbi fotókon képeket ne keressenek. Korábbi gyakorlattól eltérően, most nem választottam bemutatásra néhány fotót. Azokon túl, amit a közönség mögött itt ott kivehetnek nincsnek kiemelések. Nehéz lett volna dönteni, de inkább az az ok, hogy aki kedvet kap megnézni a helyi alkotóközösség munkáiból rendezett tárlatot, térjen be a művelődési központba, és eredetiben tekintse meg a képeket. Ezt szeptember 20-ig lehet megtenni az intézmény nyitvatartási idejében.
 
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-