Módszertani nap az Óvodában
-
A rétsági óvoda mindig híres volt kiemelkedő módszertani tevékenységéről. Már régen nem mint járási székhelyként, és mint városi intézmény nem is kötelező feladata a környék óvodáinak szakmai munkáját segíteni. Ugyankkor példaértékű nevelési tevékenysége joggal tart számot a környező intézmények óvodapedagógusainak érdeklődésére.
      Éppen ezért az óvoda vezetői pályáztak, és támogatást nyertek ahhoz, hogy mindazt amit jónak tartanak, megmutathassák a kollégáknak. A szakmai rendezvény a Nógrád Megyei Közoktatási Közalapítvány támogatásával valósulhatott meg. Az anyagi támogatásból évente 4 alkalommal - negyedévenként -, kerülhet sor ilyen tapasztalatcserére. A programot  HAGYOMÁNY ÉS MINŐSÉG jegyében szervezték meg, a néphagyomány értékeinek, gyöngyszemeinek átadása a céljuk. Igen érdeklődő közönségük nagy figyelemmel vett részt a programon, jegyzetelve szinte minden tánclépést, hiszen nem csak azért jöttek el, hogy hírül vigyék a rétságiak munkaformáit, hanem főként azért, hogy a látottakat a szomszéd falvak óvodáiban is taníthassák, gyakorolhassák a legkisebbekkel.
      Először Sztruhár Istvánné óvodavezető köszöntötte a megjelenteket, és költői gondolatokkal is fűszerezett bevezetőjében ismertette a programsorozat és a mai rendezvény célkitűzéseit. Ezeket nem ismételném meg, de aki szeretné elolvasni, az alul lévő linken megnyithatja. >>>
      Majd jöttek a gyerekek. Ez alkalommal nagycsoportosok vettek részt a játékos bemutatón. Hasonló foglalkozásokat saját csoportszobájukban is gyakran tartanak, de a vendégekre való tekintettek a gyermekintézmény aulája lett egyszerre színpad és nézőtér, foglalkoztatási terem és szakmai társalgó. Jól látszott, hogy kicsik fesztelenül mozognak ebben a közegben, nem ismeretlen számukra a közös szereplés. Majd felcsendült a zene, és Kozák Katalin néptánpedagógus vezetésével egy szépen felépített órát láthattunk. Példákat arra, hogyan lehet az egyszerű mozdulatokat - a táncnak nem is hitt lépegetéstől a ritmusos mozgáson át a páros játékokig  - tánccá, népi hagyományok megjelenítőjévé alakítani, miközben a gyermekek átadják magukat a játék örömének. Játszva érinti meg őket a zene ritmusa, az énekek dallama, és annak a mozgásnak a lüktetése amit a táncpedagógus összeállított számukra.
     A jegyzetelés persze nem ad vissza mindent, legfeljebb a játékos foglalkozás egyes mozzanatait, a táncoktató jól átgondolt módszereit lehet papírra vetni. Ezért a helyiek a Művelődési Központ segítségével és az RTV munkatársának közreműködésével videóra vették a foglalkozást, amelyet a résztvevők majd DVD kiadvány formájában is megkapnak. Így saját köreikben könyebben hasznosíthatják a bemutatón látottakat, akár csoportjukban a tv képernyőjén megjelenőkkel együtt vezethetik be óvodásaikat ebbe a világba. 
     Képeink az igen tartalmas szakmai napon készültek.
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-