Óvodában is elkezdődtek az építési munkák
-
A környékbeliek többször felfigyeltek a fúrókalapácsok jellegzetes hangjára. Lehetett tudni, az óvodában valami bontási, építési munka indult. Úgy véltem nem kellene megelégedni ezen jelenséggel, pontosabb információk beszerzése érdekében átmentem a gyermekintézménybe megnézni és az Olvasónak lefotózni a történteket.
      Az óvodai tanév befejeződött, erről adtunk is tudósítást. Noha órarend szerinti foglalkozások nincsenek, a gyermekek egy része továbbra is jár az óvodába. Amelyik szülő meg tudja oldani természetesen otthon van együtt a kicsikkel, de akinek ez megoldhatatlan gondot okoz, továbbra is járathatja a gyermeket a kisdedóvóba. Az intézmény pedig biztosítja a nyári foglalkozásokat. Így kb. másfél csoportnyi gyermeknek van járékos elfoglaltságon a szabadidő megszervezésén túl egy biztos pont, ahol a szülők megnyugtató helyen tudják gyermeküket. Csupán azért ez a hosszabbra nyúlt bevezetés, mert ezen oknál fogva a termekben a folyosókon, az épületben még nem lehet elkezdeni az akadálymentesítés címén végezhető - a korábban megítélt kormánytámogatásból finanszírozott - munkákat. Az intézmény bejáratán kifüggesztett tacepao tájékoztat róla, hogy augusztusban lesz egy három hetes időszak, amikor ténylegesen bezár és gyermekek nélkül lesz az intézmény, a belső átalakítások akkor lesznek elvégezhetők.
     Most a terasz válaszfalainak bontása folyik. Tulajdonképpen azért, mert évekkel ezelőtt megállapították, hogy azok veszélyesek a gyerekekre. Kb fél évtizede előbb lebontották róla a felül elhelyezett árnyékvető farudakat. Most pedig a falak elbontására kerül sor. Pedig ahogy elnéztem, a munkások igencsak megközdöttek a térelemek bontásával. Egy fenét akarnak azok kidőlni. Az erős belső betonpillérek miatt alig birták szétrombolni. Mi lehetett akkor a hiba? Hát bizonyára az ami jellemző városunkban. Gyenge kivitelezés és a karbantartás elmaradása. Mert emlékezve a korábbi kialakításra nem tűnt az rossz tervnek, hogy minden csoportszoba mögött legyen egy árnyékos szabad terület, mintegy külső foglalkoztató, ahová nem csak veszély esetén lehet kivinni a gyerekeket, hanem akár foglalkozások is tarthatók. A fa áthidalókra lehetett volna növényzetet futtatni, amely nagyobb árnyékot vetett volna, a falak pedig nem csak árnyékot adtak, hanem egymás hangját is csillapítva idilli szabadidős lehetőséget adott volna. Miért nem így alakult? 
      A fal nem azért vált veszélyessé, hogy kidől, hanem mint látható is a natúr tégla kezdett el mállani, és hullani belőle olyan darabok, amelyek tényleg okozhattak sérülést. Hát igen. Vizálló dísztégla helyett annak idején sima egyszerű blokktéglából építették a falat, és nem is kezelték le megfelelően, hogy a beszivárgó víz miatti fagyok repesztő hatásától megóvják. Mindjárt hozzá kell tenni, ez nem az óvoda dolga. Az épületfelújítás ügye, az azzal kapcsolatos tennivalók a fenntartóra tartoznak. Korábban úgy 13-14 éve amikor gond volt a tetőbeázással az akkori testület tetőráépítéssel oldotta meg a problémát, Ugyanígy kicseréltette a termek padlózatát, új foglalkoztatót alakított ki. Az óvoda vezetésére az tartozik, hogy jelezze, ha valami gond van. Ezt meg is tették. Csak éppen a diagnózis és a megoldás nem tűnik szimpatikusnak. Mára ténykérdéssé vált, hogy a falak nem hozhatók olyan állapotra, ami kizárja a balesetveszélyt. Így aztán elbontják, és információink szerint a terasz - a süllyedések kiegyenlítése után - új, egységes viacolor burkolatot kap. Hogy aztán valamiféle újabb árnyékvetők készülnek-e (fából, vagy bármiből) arról nem sikerült értesülést szerezni.
     Mindenesetre az építés fontosabb állomásairól azután is beszámolunk. Amikor a belső munkák kezdődnek, és amikor befejezésre kerül. A helyzetet még az is árnyalja, hogy szó van az épület gépészeti felújításáról is, ám erről konkrétumot még senki nem tudott mondani.
      Pár felvétel dokumentálja a munkát, és a külső változások első szakaszát.
GiK 
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-