Művészettel a Föld napján
-
Április 22. a Föld napja. 40 évvel ezelőtt egy amarikai egyetemista indított mozgalmat az élővilág és a Föld kincseinek megmentésére, az erőforrások ésszerű felhasználása érdekében. Azért, hogy a világ környezetvédőinek lelkiismeretét felébresszék az egész Föld veszélyeztetettsége iránt. 20 év óta Magyrországon is különféle rendezvényeket tartanak ezen a napon. Egyre többen érzik fontosnak, hogy valamit tegyenek az ügy érdekében. Más városok ilyenkor szemétszedési akciókat szerveznek, rendbe teszik a város környékét, civil szervezetek akcióznak. Nálunk ennek nemigen volt nyoma, hacsak a kiskerttulajdonosok szokásos tavaszi kertészkedését nem tekintjuk a saját földjük védelme érdekében tett cselekedetnek.
     Ha így nem, hát nem. Egyébként is midnenki úgy népszerűsíti a mozgalmat, ahogy tudja. A kultúra szervezetei, intézméynei mi mással, mint kultúrával. Így történt, hogy a művelődési központban egy különös kiállítás nyílt ezen világnap kapcsán.
     Történt már vagy másfél évtizede, hogy a Szabolcs megye egyik szegletében a Tridea Természetvédelmi Egyeseület megszervezte a Kraszna menti művészeti tárbort, ami aztán 5-6 éven keresztül sikeresen működött is. Az odalátogató képzőművészek eleve azzal a céllal jöttek össze, hogy a természet értékeit mutassák be alkotásaikon. Aztán a készült rajzok, festmények egy része - ahogy a hasonló művésztelepeken lenni szokott - a szervező kezelésébe ment át. Így történt, hogy az évek során Balog Istvánnak a tulajdonába került több mint 100 képzőművészeti alkotás, a tájról és az élővilágról. Közöttük több jónevű és pár kitüntetett művész festménye is. A gyűjtő nem ismeretlen Rétságon, hiszen természetvédelmi témában számtalan előadást tartott, világutazásairól vetítettképes beszámolókkal kötötte le a közönség figyelmét, az Erdei Tanóra program keretében fiatalokkal ismerteti meg a tájban más élőlények jelenlétéről árulkodó életjeleket. Most új oldaláról, művészeti gyüjtőként mutatkozott be.
      No persze nem elsősorban a "gyűjtőség" kapott itt hangsúlyt, hanem a falra került képek, melyeken több szerző műveiből válogatva, különböző írányzatot, stílust képviselve, hangulatot ábrázolva mindenütt a természet, az élet, a táj szépsége és élni akarása köszön vissza. Ezért kapcsolható hát a Föld napjához az e témában ősszeállított gyűjteményi válogatás.
      Elsőként a hegedű avatott játékosa szinesítette a programot muzsikájával, majd az iskolások által irodalmi idézetekből összeállított rövid műsor mutatta be a költők, írók természetféltő gondolatait. Végh József igazgató elsősorban a gyűjtő életútját, és a gyűjtemény létrejöttét ismertette meg a résztvevőkkel, majd az élővilágot veszélyeztető emberi magatartásokról, az összefogás szükségességéről, a civil kezdeményezések erejéről Balog István szólt.
     A tárlat május 5-ig tekinthető meg az intézmény nyitvatartási idejében. Megjegyzendő, hogy egy másik kiállítás is látható a ház másik termében, a Galériában. Ott Óvári János képei láthatók. Ő ugyan nem a Föld napjára válogatott műveket, de közöttük is van néhány, amely a természetről és az élővilágról szól. Ezen tárlat megnyitójáról készült képpel, és a kapcsolódó gondolatokkal csatlakozunk mi is a természet és környezetvédők nemes mozgalmához. A képek a megnyitón készültek.
GiK -
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-