Jógával is kezdheti az új évet!
-
A művelődési központban számtalan közösség működik. Többsége alkotó, vagy előadóművészeti tevékenységet folytat, így aztán kiállításokon, fellépéseken be tudnak mutatkozni a nagyközöségnek. 
     Van azonban egy lelkes, jókedvű csapat, akik hetente kétszer is összejönnek, de ilyen módon nem tudnak a nyilvánosság elé lépni. Nem is akarnak, hiszen összejöveteleik célja egészen más. Mégis érdemes tudatni az érdeklődőkkel, milyen lehetőségeket rejt a jóga, hogyan kapcsolódhat be akit megérint különös világa. 
     Így újév közelében sokan döntenek úgy, hogy új életet kezdenek. Nos aki komolyan gondolja, kezdheti jógával is ... Alább kapott cikkel bemutatjuk a csoportot és a jóga lényegét.
GiK 

„Nem a külső események bekövetkezése a fontos, 
hanem a belső változásoké”

Szépen lassan érkeznek a résztvevők… Vannak köztük „törzstagok”, szárnypróbálgatók, elrángatottak és kísérletezők, akik azért jönnek, hogy ezután hiteles véleményt alkothassanak majd valamiről, ami egyelőre misztikum számukra. 
     A kemény magnak, aki hetente eljön, már nem kell magyarázni. Sőt nem is kellett, magától rájött néhány óra után a "titokra". Mivel jól érzik magukat itt, és pozitívan kihat a mindennapi életükre is, elhozzák szeretteiket. Van, aki már családostul jön és megtalálhatóak komplett munkacsoportok is. Akinek nem sikerül idehoznia a szeretteit Rétságra, az engem csal el a "családjához", a falujába. Így az egy éve lelkes helyi jógázóknak köszönhetően mára a szomszéd falvakba is eljutott ez a lehetőség és, akinek ideje engedi, akár minden nap részt vehet a foglalkozáson. De ne szaladjunk ennyire előre! Van itt egy fontos kérdés, ami tisztázásra vár: 

Mi is a jóga? 
     Manapság nehezen találnánk olyan embert, aki ne hallott volna még róla. Ha a neten rákeresnénk, vagy a könyvesboltban kutakodnánk, tucatnyi magyarázatot kínálnak nekünk. Mégis, aki saját maga nem próbálta még, valószínűleg valami kitérő választ adna vagy legalábbis valami megfoghatatlan, misztikus, akárki számára nem elérhető hókuszpókusznak képzelné el. És hozzátenné, hogy "nem nekem való". Máris elérkeztünk két táborhoz: az egyik, aki kipróbálta és megismerte a jógát; a másik, aki hallott róla és úgy véli "nem neki való".
     Most a második tábor létszámát kívánom csökkenteni. Első érvem: olyan nincs, hogy a jóga valaki számára nem végezhető, mert pl. úgy gondolja, nem elég rugalmas hozzá. Hiszen éppen azért van, hogy azzá váljunk általa. Fiatalon csöppentem az aerobik szakmába sok évvel ezelőtt és kevés olyan tornatípus van, amit még nem oktattam. A tapasztalataim által bizton állíthatom, hogy a jóga mindenkinek "való"! Mindenki fejlődik általa testileg, lelkileg és szellemileg. Itt álljunk meg! Maradjunk a testi szintnél még egy picit! Órákat mesélhetnék róla, hogy milyen pozitív hatásokkal bír a jóga az emberi szervezetre, de csak a modern ember számára legkézenfekvőbbeket említeném.

Kinek ajánlott a jóga? 
     Korosztálytól függetlenül, mindenkinek ajánlott a jóga gyakorlatok végzése. Kezdjük a gyerekekkel, 7 éves kor alatt. Segít egyfajta rendszerességre, rendszeretetre, önfegyelemre szoktatni a gyermeket. Megtanulja saját maga azokat a módszereket, amelyekkel később a stressz helyzeteket tudja kezelni, rendezni magában. A fölösleges energiákat megtanulja átalakítani úgy, hogy a szervezete javára fordítsa és tartalékoljon belőle a "nehezebb időkre" is - pl. amikor az oviban influenzajárvány van. A testi és a lelki szint náluk még nehezebben határolható el egymástól, mint a felnőtteknél. Náluk tehát a stressznek és - azok következményeinek - a betegségeknek, megelőzésében van nagy szerepe a jógának.

Térjünk át az iskoláskorúakra: 
     Ők annál kevesebbet mozognak, minél idősebbek. Emelkedik a heti óraszám, több lesz a házi feladat az idő múlásával. Egyre többet ülnek, és ülnek. Sajnos nagyrészük folytatja az ülést szabadidejében is, esetleg a tévé vagy a számítógép előtt. Közben persze nőnek is, hirtelen sokat. Ennek következménye a helytelen testtartás és későbbi gerinc problémák, hogy a túlsúlyt és a vele járó szörnyűbbnél szörnyűbb testi és LELKI betegségeket ne is soroljam. Ez utóbbi a felnőttek számára is jól ismert "ördögi kört" vonzza magával a kisebbrendűséggel, az állandó fogyókúrákkal, majd a depresszióval és a megterhelt izületek bántalmaival együtt. Talán nekik lenne legfontosabb megismerkedniük a jógával. Ezeken túl a tanulásban is segítséget jelent, ha a gyermek tud összpontosítani, hiszen mindannyian tudjuk, hogy intenzív tanulással legalább felére csökken a házi feladat elkészítésének és elsajátításának az ideje. No persze nem mindenkinek megy magától az "ülj le és tanulj!" – ehhez el kell sajátítani, hogy hogyan. Sok álmodozó él közöttünk, akinek a jóga még nagyobb eredményt hozhat. A mozgás szeretetét és a koncentrációt tanulhatják meg itt. Jógával sokkal kiegyensúlyozottabb, boldogabb felnőttekké válhatnak. Olyanokká, akiket nem tud egy forgalmi dugó felbosszantani, akik nagy valószínűséggel nem jutnak majd el addig a szintig, hogy szükségük legyen a cigarettára, alkoholra, vagy az drogokra a napi stresszt csökkentéséhez, aggodalmaik, problémáik, félelmeik feldolgozásához. Olyanokká válhatnak, akik értékelni tudják az életet.

A felnőttek… 
     Hivatalosan 18 éves kor-tól. Itt a felsőoktatási intézményben küzdőknek megint nagy segítség a jóga, mind a már fent említett hatékony tanulás szempontjából, mind az energia tartalékolását illetően (főleg ami a húzós vizsgaidőszakot illeti). Itt már bele se merek menni az egészségtelen életmód kockázataiba. Ha csak belegondolunk a gyorskajás napi egyszeri étkezésbe, a csoki diétára vagy a buli menükre, amely során nagy mennyiségű hangulatfokozó szer kerül a hallgató szervezetébe… De itt legalább van némi testmozgás, vagy mégsem? Igen, fontos a tapasztalatszerzés. Ilyenkor jó, ha a szervezet gyorsan talpra áll és ellenálló. Ha jól tud regenerálódni, és az immunrendszere is tökéletesen működik, akkor egészen jól túl lehet élni ezt az időszakot…

Mégis hogyan?
     A ma emberének életében sokszor telnek úgy a napok, hetek, hónapok, hogy megoldatlanok maradnak a felmerült gondok, problémák. Sérelmek, igazságtalanságok és megaláztatások érnek, amelyek emléke, nyomasztó érzése rányomja bélyegét állandó kedélyállapotunkra. A nehéz élethelyzetek gyakran nem, de a hozzájuk viszonyulás alakítható, megváltoztatható. A jóga végzése lenyugtatja az embert, segít összpontosítani, elengedni a haragot, a fájdalmakat és segít elfogadni és tisztelni önmagunkat. Hihetetlen? Pedig egyszerű.
     A gondok nyomják a szívünket, ilyenkor mi is történik? Aggódunk a jövőn vagy bánkódunk a múlton. Ez minden problémára igaz, lehet az betegség, anyagi probléma vagy családi eredetű megmérettetés. A jóga a jelenben tart, hiszen a testünkkel dolgozunk ITT és MOST. Ilyenkor a gondolatainkat a testünkre irányítjuk, visszatérünk a jelenbe, megszűnik a "kellene" és a "muszáj"…  Minden alkalommal, amikor sikerül visszatalálnunk a jelenhez, megszabadulunk valami tehertől, kidobunk valamit, ami már feleslegessé vált.

Közérzet javító hatása szinte azonnal érzékelhető, 
     hiszen szabad, oldott mozgású testtel sokkal könnyebb "együtt élni", mint azzal, amely kötött és tele van feszültséggel.
     Ez a kezdetben még rövid, de stresszmentes állapot segíti a koncentrációt. Lehetővé teszi, hogy ismét rátaláljunk a belső teljesség érzésére, melyet rohanó világunkban elvesztettünk. Legtöbben rossz testi közérzettel és zaklatott lélekkel vágunk bele, de a megfelelő gyakorlásnak köszönhetően fizikai feszültségünk feloldódik, érzelmeink lecsendesednek. Ha fásultan, letargikus testi-lelki állapotban látunk neki, a helyes gyakorlás visszaadja testünk életerejét, lelkünkbe pedig béke költözik. A jógagyakorlatok a tudatosság fokozását szolgálják, s ezzel képesek befolyásolni lelki fejlődésünket. Önmagunkhoz visszatalálva ismét átélhetjük a teljesség élményét.

Hogyan kezdjük?
    Az edzést testünk aktuális állapotának megfelelően kell elkezdenünk. Mi magunk vagyunk a mérce a fejlődésünk során. Mindenki más genetikai adottságokkal bír. Vannak rugalmasabb és kötöttebb izomzattal megáldott egyének, és hajlékonyságunkat csak kisebb mértékben befolyásolja a sportos vagy sportmentes előéletünk. Ezt a tapasztalatok mutatják, mint ahogy azt is, hogy mindenki jó valamiben: van, akinek a lábizmai, izületei nyúlnak könnyebben és van, akinek a vállai, de olyan is akad, aki az egyensúlyi gyakorlatokban érzi magát a legmagabiztosabbnak. Némelyikünknél csak néhány hónap után mutatják meg magukat ezek a tehetségek. Egy biztos, a rendszeres jóga végzése, meghozza a gyümölcsét. Minden alkalommal kisebb-nagyobb sikerélményeket élhetünk át. Itt nem a jövőnek gyakorolunk, mint a legtöbb mozgásformánál, hanem a jelennek. Ahelyett, hogy "összeszorított foggal" dolgoznánk, örüljünk annak, amit az adott pillanatban meg tudunk csinálni. Ezzel észrevétlenül is növeljük önbizalmunkat és az önmagunk iránti tiszteletet. Ezzel közelebb jutunk az önelfogadáshoz. Mindez bizonyítottan kihat a kapcsolatainkra is. 

A kulcsszó a rendszeresség
     A rövidebb, de rendszeres edzéssel többet elérhetünk, mintha csak ritkán jógáznánk, de akkor órákig. Az benne a csodálatos, hogy életkorunk előrehaladtával egyre jobbak lehetünk benne, évtizedeken át fejlődhetünk mind fizikailag, mind mentálisan.
     Lassan elmarad a levertség, a fáradtság, a türelmetlenség, az agresszió. Hatására eldobjuk a cigarettát, a botot, a mankót. Nem beveszünk valamit, és várjuk a csodát, hanem kivesszük azt, amit már feleslegesen bevettünk.
    Végül mindannyian eljutunk addig a pontig, amikor már nem romboljuk, hanem tiszteljük és szeretjük az életet önmagunkban és magunk körül. Érezzük és élvezzük az életet. Megértjük, hogy nem a kor és a munka tesz minket tönkre, hanem téves életszemléletünk, magatartásunk.

"Könnyű ott nyugodtnak lenni, ahol senki és semmi nem zavarhat. Nehezebb, de lehet ott, ahol nyugtalanság vesz körül minket. Nagy élmény, amikor már nem vesszük át a környezetünk zavarát, hanem a mi magatartásunk hatására a környezetünk is megnyugszik." (Etka anyó)
Aki kíváncsi rá, hogy milyen élmény számára ez a testi-lelki mozgásforma, vagy csak élettapasztalatokkal kíván gazdagodni, várjuk sok szeretettel és jó hangulattal a Rétsági Művelődési Központ színháztermében hétfőn vagy csütörtökön este 7 órától. (Polifoam, kényelmes öltözék és víz ajánlott!)
Évinger Boglárka jógaoktató T: 0620/390-3863 
                          E-mail: evinger.bogi@ freemail.hu 
Foto: Szakál Kati 
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-